Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Mgr. Jitka Vojáčková. * Výskyt v přírodě * Vlastnosti * Chemické reakce * Zbarvení plamene * Hydroxid sodný * Uhličitan sodný.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Mgr. Jitka Vojáčková. * Výskyt v přírodě * Vlastnosti * Chemické reakce * Zbarvení plamene * Hydroxid sodný * Uhličitan sodný."— Transkript prezentace:

1 Mgr. Jitka Vojáčková

2 * Výskyt v přírodě * Vlastnosti * Chemické reakce * Zbarvení plamene * Hydroxid sodný * Uhličitan sodný

3 * Alkalické kovy se v přírodě vyskytují pouze ve sloučeninách. * Sodík a draslík patří mezi nejrozšířenější prvky zemské kůry, ostatní se vyskytují relativně málo, francium je vzácné. * Sodík (6.) * součást křemičitanů * v mořské vodě * halit, chilský ledek * Draslík (7.) * sylvín, karnalit * Sodík i draslík patří mezi biogenní prvky.

4 * Alkalické kovy jsou: * bílošedé * lesklé * měkké * lehké * dobré vodiče * ochotně tvoří slitiny * Pro velkou reaktivitu se musí uchovávat v petroleji.

5 * Alkalické kovy se slučují * s vodíkem na hydridy * s kyslíkem na oxidy, peroxidy, superoxidy * Alkalické kovy reagují * s halogeny, sírou, dusíkem * s vodou * s kyselinami * se solemi

6 * Alkalické kovy samy nebo jejich těkavé sloučeniny barví charakteristicky plamen

7 * louh * bílý, krystalický * hygroskopický * pohlcuje vzdušný oxid uhličitý * narušuje sklo a porcelán * rozpustný ve vodě na silně zásaditý roztok * Hydroxid sodný se používá na výrobu mýdla, barviv, celulozy a umělého hedvábí.

8 * se vyrábí: * 1. elektrolýzou se železnou katodou (diafragmový způsob) * 2. elektrolýzou se rtuťovou katodou ( amalgamový způsob) * 3. kaustifikací sody

9 * soda * kalcinovaná soda * krystalová soda * Soda se vyrábí Solvayovým způsobem. * Soda se používá na výrobu skla, mýdla, pracích prostředků, v textilním a papírenském průmyslu.

10 ŠRÁMEK, Vratislav a Ludvík KOSINA. Obecná a anorganická chemie. 1. vyd. Olomouc: Fin, 1996, 262 s. ISBN 80-718-2003-2. Wikimedia [online]. [cit. 2012-12-30]. Dostupné z: http://www.wikimedia.cz/ http://www.wikimedia.cz/ BŘÍŽĎALA, Jan. E-ChemBook [online]. [cit. 2013-02-24]. Dostupné z: http://www.e-chembook.eu


Stáhnout ppt "Mgr. Jitka Vojáčková. * Výskyt v přírodě * Vlastnosti * Chemické reakce * Zbarvení plamene * Hydroxid sodný * Uhličitan sodný."

Podobné prezentace


Reklamy Google