Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Záření alfa a beta  Vznikají při radioaktivním rozpadu některých jader.  Záření α i β je tvořeno proudem částic. U záření alfa to jsou jádra hélia, u.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Záření alfa a beta  Vznikají při radioaktivním rozpadu některých jader.  Záření α i β je tvořeno proudem částic. U záření alfa to jsou jádra hélia, u."— Transkript prezentace:

1 Záření alfa a beta  Vznikají při radioaktivním rozpadu některých jader.  Záření α i β je tvořeno proudem částic. U záření alfa to jsou jádra hélia, u záření beta elektrony nebo pozitrony (antičástice).  Obě záření jsou málo pronikavé a nebezpečí hrozí při požití nebo vdechnutí α nebo β zářičů.  Záření α lze odstínit několika cm vzduchu, listem papíru nebo pokožkou.  Záření β lze odstínit 1 m vzduchu nebo tenkou kovovou fólií.  α i β částice mají el. náboj a proto je jejich dráha a rychlost ovlivnitelná elektrickým nebo magnetickým polem.

2 Záření gama a neutronové  Vznikají při radioaktivním rozpadu některých jader.  Záření gama:  elektromagnetické záření, silně pronikavé  odstiňuje se silnou vrstvou betonu nebo olova  ozáření může způsobovat popáleniny, genové mutace nebo nádory  používá se ke sterilizaci lékařských nástrojů, potravin, k nekrvavým operacím mozku (gama nůž)  Záření neutronové:  je tvořeno proudem neutronů, je nejpronikavější, protože n 0 nemá žádný náboj  odstiňuje se silnou vrstvou vody nebo betonu  používá se k ozařování některých druhů nádorů

3 Štěpná jaderná reakce  Probíhá u jader nestabilních atomů vniknutím cizí částice.  Nejběžnější štěpná reakce probíhá u izotopu uranu 235, který se po absorbování neutronu stane nestabilním a rozštěpí se na krypton a barium. Přitom se uvolní další tři neutrony a energie ve formě tepla a radioaktivního záření.  Podmínkou udržení této reakce je dostatečné (kritické) množství izotopů.  Jaderná štěpná reakce může probíhat dvěma způsoby:  neřízená – tři vzniklé neutrony rozštěpí další tři jádra, následně 9, 27, 81 atd. Během krátkého okamžiku se uvolní obrovské množství energie – atomová bomba.  řízená – dva neutrony jsou pohlceny a pouze jeden štěpí další jádro. Energie se uvolňuje postupně – jaderná elektrárna.

4 Slučovací jaderná reakce  Probíhá u nejlehčích jader.  Nejběžnější slučovací reakce probíhá u izotopů vodíku (těžký a supertěžký – deuterium a tritium), z kterých po sloučení vzniká jádro hélia. Přitom se uvolní neutron a energie ve formě tepla a radioaktivního záření. D + T He + n + energie  Podmínkou vzniku a udržení této reakce jsou vysoká teplota (mil °C) a tlak.  Slučovací reakce je zdrojem energie Slunce a hvězd, vodíkové bomby a v budoucnosti by mohla být zdrojem energie i pro lidstvo (fúzní reaktor).


Stáhnout ppt "Záření alfa a beta  Vznikají při radioaktivním rozpadu některých jader.  Záření α i β je tvořeno proudem částic. U záření alfa to jsou jádra hélia, u."

Podobné prezentace


Reklamy Google