Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ZÁKLADY ZDRAVOTNÍ VÝCHOVY PLÁNOVÁNÍ RODIČOVSTVÍ 17 Mgr. Andrea Ptáčková ZDRAVOVĚDA www.zlinskedumy.cz.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ZÁKLADY ZDRAVOTNÍ VÝCHOVY PLÁNOVÁNÍ RODIČOVSTVÍ 17 Mgr. Andrea Ptáčková ZDRAVOVĚDA www.zlinskedumy.cz."— Transkript prezentace:

1 ZÁKLADY ZDRAVOTNÍ VÝCHOVY PLÁNOVÁNÍ RODIČOVSTVÍ 17 Mgr. Andrea Ptáčková ZDRAVOVĚDA www.zlinskedumy.cz

2 Anotace Materiál se zabývá problematikou plánování rodičovství; podrobně rozebírá předpoklady k rodičovství i důsledky neplánovaného těhotenství. Musí být doplněn výkladem. AutorMgr. Andrea Ptáčková (Autor) JazykČeština Očekávaný výstup53-41-M/01 Zdravotnický asistent Speciální vzdělávací potřeby- žádné - Klíčová slovaRodičovství, propopulační opatření, interrupce Druh učebního materiáluPrezentace Druh interaktivityKombinovaná Cílová skupinaŽák Stupeň a typ vzděláváníodborné vzdělávání Typická věková skupina16 - 19 let Vazby na ostatní materiály Je součástí materiálů pro výuku předmětu Základy zdravotní výchovy ve 2. ročníku

3 ÚVOD… Počet dětí i doba jejich narození je svobodnou volbou každého člověka… PLÁNOVÁNÍ RODIČOVSTVÍ Existuje mnoho důvodů a postojů, které nás v plánování a načasování narození dítěte ovlivňují.

4 ÚVOD… 1

5 PŘEDPOKLADY PRO PLÁNOVÁNÍ RODIČOVSTVÍ 1.Odpovědný přístup k sexuálnímu životu výchova v této oblasti od dětství systematická osvěta o vztahu muže a ženy negativní důsledky promiskuity (vzhledem ke zvyš. počtu HIV+ i jiných chorob) propagace věrnosti partnerů 2. Tělesné zdraví obou rodičů cukrovka onemocnění srdce genetická onemocnění duševní choroby apod.

6 PŘEDPOKLADY PRO PLÁNOVÁNÍ RODIČOVSTVÍ 3. Sociální podmínky bydlení zaměstnanost x nezaměstnanost vzdělání soc. zralost rodičů (mladiství rodiče…) 4. Jiné důvody a postoje: kulturní náboženské politické (tzv. propopulační opatření – MD, mateřský příspěvek, rodinné přídavky…)

7 DŮSLEDKY „NEPLÁNOVANÉHO“ RODIČOVSTVÍ Nepříznivý dopad na zdraví ženy (časné těhotenství, opakovaná těhotenství brzy po sobě…) Negativní dopad na ekonomickou situaci rodiny → stres Vyšší riziko komplikací u novorozenců Riziko nedostatečné rodičovské péče (z důvodu nezralosti páru nezájmu apod.)

8 PLÁNOVÁNÍ RODIČOVSTVÍ POZITIVNÍ = snaha partnerů zplodit dítě Ne vždy je to možné, párů s problémem otěhotnět přibývá CENTRA REPRODUKČNÍ MEDICÍNY NEGATIVNÍ = jedná se o opatření k zabránění těhotenství antikoncepce (má preventivní charakter)

9 POZOR! INTERRUPCE = umělé přerušení těhotenství nemůže být řazena mezi metody plánování rodičovství nemá preventivní charakter!! má nepříznivý vliv na budoucí těhotenství může poznamenat zdraví ženy na celý život znamená selhání plánování rodičovství!

10 ÚKOL č. 1 „Představy o rodičovství“ Která z níže uvedených slov nejpřesněji vystihuje vaši představu o rodičovství? Pozn. Každý pracuje nejdříve sám, poté v menších skupinách diskutují o tématu.

11 Odpovědnost…Trvalost… Otroctví…Nezvratné… Naplnění…Područí… Svoboda…Útisk… Zneužívání…Úzkost… Soulad…Vedení… Podvolení se…Stabilita rodiny… Dominance…Opora v budoucnosti… Povinnost…Partnerství…

12 ZÁVĚREM… 2

13 ZDROJE OBRÁZKŮ: 1. Baby teeth in human infant.jpg [online]. 2011 [cit. 2012-12-11]. Dostupné z: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Baby_teeth_in_human_infant.jpg 2. DILMEN, Nevit. Newborn feet 1902.jpg [online]. 2000 [cit. 2012-12-11]. Dostupné z: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Newborn_feet_1902.jpg

14 ZDROJE: KUDELA, Milan. Základy gynekologie a porodnictví. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 1999. ISBN 80-7067-603-5. LEMON 4: Učební materiál pro sestry a porodní asistentky. Brno: IDVPZ v Brně, 1997. ISBN 80-7013-248-5. TRČA, Stanislav. Plánované rodičovství: nejlepší cesta k narození zdravého dítěte. Praha: Grada, 2009, 156 s. Pro rodiče. ISBN 978-80-247-2794-3.


Stáhnout ppt "ZÁKLADY ZDRAVOTNÍ VÝCHOVY PLÁNOVÁNÍ RODIČOVSTVÍ 17 Mgr. Andrea Ptáčková ZDRAVOVĚDA www.zlinskedumy.cz."

Podobné prezentace


Reklamy Google