Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Starověká Sparta Petr Machala. Co se vám vybaví, když se řekne vojenský stát Sparta?

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Starověká Sparta Petr Machala. Co se vám vybaví, když se řekne vojenský stát Sparta?"— Transkript prezentace:

1 Starověká Sparta Petr Machala

2 Co se vám vybaví, když se řekne vojenský stát Sparta?

3 stát založili Dórové nacházel se na poloostrově Peloponés vojenský stát počet obyvatel 8000 – 10000 v čele státu 2 králové, které kontrolovalo 5 dohlížitelů poradním orgánem byla rada starších a lidové shromáždění

4 Sparťané – plnoprávní, vojáci Perioikové (okrajoví) – řemeslníci, obchodníci, sloužili ve vojsku Heilóti – zemědělští otroci – vlastní je stát Vyhledejte v učebnici, jak se dělilo obyvatelstvo?

5 o životě dítěte rozhodoval otec do 7 let doma, od 7 let zajišťoval výchovu stát od 20 – 30 let sloužili ve vojsku Co se vám vybaví, když se řekne sparťanská výchova?

6 Jak podle vás vypadala sparťanská výchova? běh zápas hod oštěpem cvičení ve zbrani otužování spali na tvrdé rohoži jedli střídmě chodili bosky tvrdé tělesné tresty VOJENSKÁ VÝCHOVA

7 jen, aby si mohli přečíst a napsat rozkaz vyžadovala se stručná (lakonická) odpověď Učili se číst a psát?

8 procházely podobnou výchovou učily se navíc hudbě, tanci a zpěvu cvičily gymnastiku A co dívky, prošly stejnou výchovou?

9 ostatní státy se Sparty obávaly Peloponéský spolek – Sparta drží ochranu nad členy spolku Jaký byl vztah ostatních států ke Spartě?

10 Děkuji za pozornost


Stáhnout ppt "Starověká Sparta Petr Machala. Co se vám vybaví, když se řekne vojenský stát Sparta?"

Podobné prezentace


Reklamy Google