Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ATHÉNY A SPARTA. Akropolis v Athénách Ve středu Parthenón, vlevo Propylaje, vpředu ódeión Héróda Attika (kolem 160 př. Kr.)

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ATHÉNY A SPARTA. Akropolis v Athénách Ve středu Parthenón, vlevo Propylaje, vpředu ódeión Héróda Attika (kolem 160 př. Kr.)"— Transkript prezentace:

1 ATHÉNY A SPARTA

2 Akropolis v Athénách Ve středu Parthenón, vlevo Propylaje, vpředu ódeión Héróda Attika (kolem 160 př. Kr.)

3 Chrám Athény Níké Athéna jako bohyně války (bronzová socha z Akropole, kolem 450 př. Kr.; Národní muzeum, Athény) Chrám Athény Níké. Zde obětovali atleti po vítězství v soutěžích (konec 5. století př. Kr.)

4 Chrám Parthenón Chrám Parthenón k oslavě bohyně Athény, dílo sochaře Feidia (mezi 447-432 př. Kr.)

5 Solónova ústava

6

7 Sparta

8  Vznik spartského státu Dórské kmeny pronikají na jih Peloponésu a zakládají městské státy – nejvýznamnější SPARTA (podmaňují si místní obyvatelstvo)  Uspořádání společnosti ve spartském státu Půda – majetek všech (stejně jako podmaněné obyvatelstvo) Poté byla rozdělena podle počtu rodin. (každé rodině byla přidělena půda a Heilóti* zjisti, kdo to byli heilóti a perioikové )  Vojenský způsob života Chlapci vyrůstali do 7.let doma,poté převzal výchovu stát.(Co to znamená spartánská výchova?) O dívky se staraly matky. (i dívky musely být zdatné)  Peloponéský spolek (½ 6.stol. př.Kr.) Spojenecká smlouva se Spartou  Státní zřízení sparty Za války vládli dva králové v míru rada starších.


Stáhnout ppt "ATHÉNY A SPARTA. Akropolis v Athénách Ve středu Parthenón, vlevo Propylaje, vpředu ódeión Héróda Attika (kolem 160 př. Kr.)"

Podobné prezentace


Reklamy Google