Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze."— Transkript prezentace:

1 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Sparta - poloha Sparta - poloha poloha: jih Peloponéského poloostrova (Lakónie) oblast obsazena kmeny Dórů hlavní město: Sparta (Lakedaimón) Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Zjisti z mapy: a)která moře omývají břehy Peloponésu b)název oblasti v okolí Athén a Sparty

3 v čele státu stáli dva králové a rada starších (gerúsia) obyvatelstvo děleno do tří skupin: 1) spartiaté (plnoprávní) 2) perioikové (svobodní bez politických práv) 3) heilóti (původní většinové obyvatelstvo - otroci) přísná vojenská výchova („sparťanská výchova“) Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Sparta - společnost Sparta - společnost Hoplit - elitní těžkooděnec

4 Krypteia – preventivní přepadávání a masakrování otroků (strach z možných vzpour početných otroků) Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Sparta - společnost Za tvůrce spartských zákonů a ústavy je považován možná smyšlený Lykúrgos Heilóti pracovali v zemědělství, ve službách a v řemesle a odváděli svým pánům – držitelům půdy – stanovené naturální dávky. Mnozí z nich pracovali i v domácnostech Sparťanů. Byli zcela bezprávní.

5 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Sparta - vojsko Novodobá rekonstrukce falangy (obvykle mívala 8 - 12 pevně semknutých řad. Hoplité byly vyzbrojeni 2,5m kopím a krátkým mečem, k obraně sloužil bronzový štít a prsní pancíř, náholenice a přilbice).

6 probíhala od 7 let a byla velmi přísná A) chlapci - vojenský výcvik, zápasení, sport, znalost zákonů, v menší míře čtení, psaní, počítání B) dívky - tanec, hudba, zpěv, tělesná cvičení Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Sparta - výchova Zjisti, co znamená: a)lakonická odpověď b)sparťanský způsob života c)militarismus

7 Peloponéský spolek Peloponéský spolek vojenské sdružení na Peloponésu pod vedením Sparty (soupeření s Athénským námořním spolkem) nová území získala Sparta jednak díky válkám, jednak díky spojeneckým smlouvám Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Vysvětlivky: Sparta a spojenci - modře Athény a spojenci - červeně Persie - žlutá neutrální země - šedá ostatní - zelená Co znamená neutrální země? Znáš nějaké z dnešní doby?

8 Sparta - arch. výzkum Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Zjisti na internetu zeměpisnou polohu města Sparta, předtím ji zkus určit přibližně podle zeměpisného atlasu

9 Otázky na závěr 1) Městský stát Sparta založili řecké kmeny: a) Achájů b) Iónů c) Dórů 2) Území v okolí Sparty nazýváme: a) Attika b) Lakóniie c) Messénie 3) Kolik králů stálo v čele Sparty ? a) žádný b) 1 c) 2 4) Ve Spartě byl kladen důraz hlavně na: a) armádu b) vědu c) obchod a řemesla 5) Název pro spartského těžkooděnce zněl: a) kokpit b) hoplit c) heilót 6) Nejpočetnější vrstvou ve Spartě byli: a) otroci b) svobodní plnoprávní c) svobodní bez práv 7) Sparta leží na poloostrově: a) Balkánském b) Krymském c) Peloponéském Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Výsledky: 1C, 2B, 3C, 4A, 5B, 6A, 7C

10 Použité zdroje Použité zdroje Všechny uveřejněné obrázky [cit. 2009-27-01]. Dostupné pod licencí Creative Commons na:Creative Commons http://www.wikipedia.org/ http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Sparta_territory.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Hoplit.png http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Greek_Phalanx.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Hoplite_fight_from_Athens_Museum.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Greek_hoplite.png http://en.wikipedia.org/wiki/File:Hop2.jpg http://en.wikipedia.org/wiki/File:Leonidas_statue1b.jpg http://en.wikipedia.org/wiki/File:Lycurgus.jpg http://en.wikipedia.org/wiki/File:Sparta_ruins.PNG http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Helmed_Hoplite_Sparta.JPG http://cs.wikipedia.org/wiki/Pelopon%C3%A9s http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Pelop_krieg1.png Zdroj informací: http://dejepis.info/?t=36http://dejepis.info/?t=36 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.


Stáhnout ppt "Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze."

Podobné prezentace


Reklamy Google