Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

IMPRESIONISMUS. Pojem impresionismus je odvozen od obrazu Clauda Moneta Impression, soleil levant (Imprese, východ slunce),

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "IMPRESIONISMUS. Pojem impresionismus je odvozen od obrazu Clauda Moneta Impression, soleil levant (Imprese, východ slunce),"— Transkript prezentace:

1 IMPRESIONISMUS

2 Pojem impresionismus je odvozen od obrazu Clauda Moneta Impression, soleil levant (Imprese, východ slunce),

3 Impresionisté nerespektovali mnoho tehdy platných pravidel výtvarného umění. Zcela programově odmítli hledat ideální krásu, ale naopak chtěli zachytit přirozenou krásu v jejich okolí a v danou chvíli.

4 Komposice díla bývá zjednodušená a inovační; důraz je kladen spíše na celkový efekt než na detaily. Celek díla je možno vnímat až s určitým odstupem

5 Claude Monet- katedrály v Rouan

6 Témata obrazů obrazů je krajina a příroda, kterou malíři zobrazují za různých světelných podmínek a atmosférických jevů. Dalším velmi častým a významným námětem impresionistů se stalo moderní město a společenský život zahrnující prostředí tanečních zábav, kaváren, divadel, koncertů a dalších kulturních akcí.

7

8 Významný vliv na impresionistické malíře mělo převážně vědecké bádání v oblasti optiky a barvy, vynález barvy v tubě, fotografie a inspirace japonskými dřevoryty.

9 Camille Pissaro, nejsystematičtější osobnost ze všech impresionistů, a také malíř se značnou teoretickou erudicí, radil všímat si na motivu místo kresby spíš plastických a barevných hodnot. Podle něho je zbytečné tvar ohraničovat linií, protože se dá zobrazit i bez ní. Přesná kresba bývá podle něho velmi tvrdá, a tím škodí celkovému výrazu. Místo ostře obrýsnuté kontury je třeba používat barevných skvrn, jejichž správná tónová hodnota neboli valér vytvoří výslednou kresbu obrazu

10 Camille Pissaro- Most

11 Édouard Manet (1832 ? 1883) Édouard Man Edouar Manet byl od roku 1860 jedním z rozhodujících postav boje v procesu osvobozování malířství od všeho, co mu dotud překáželo v rozvoji. S nepochopením zápasil v průběhu celé své dráhy, která trvala přes dvacet let. et (1832 ? 1883)

12 Édouard Manet-Snídaně v trávě

13 Claude Monet (1840 1926) Monet byl od počátku své tvorby pronásledován světlem a výzkumy, které s ním byly spojeny; víceméně byla jeho tvorba velmi jednostranně zaměřena ? právě na zkoumání světelných proměn na přírodu.

14 Který ze dvou obrazů je typický pro Moneta?

15 Namalujme obraz v duchu impresionismu Znáš nějaké české impresionisty? Najdi je na internetu.


Stáhnout ppt "IMPRESIONISMUS. Pojem impresionismus je odvozen od obrazu Clauda Moneta Impression, soleil levant (Imprese, východ slunce),"

Podobné prezentace


Reklamy Google