Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VY_52_INOVACE_DEK_34Impresionismus. Impresionismus Datum vytvoření: 01. 08. 2013 Autor: Mgr. Martina Kokšteinová „Autor je výhradní tvůrce materiálu.“

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VY_52_INOVACE_DEK_34Impresionismus. Impresionismus Datum vytvoření: 01. 08. 2013 Autor: Mgr. Martina Kokšteinová „Autor je výhradní tvůrce materiálu.“"— Transkript prezentace:

1 VY_52_INOVACE_DEK_34Impresionismus

2 Impresionismus Datum vytvoření: 01. 08. 2013 Autor: Mgr. Martina Kokšteinová „Autor je výhradní tvůrce materiálu.“ Klíčová slova: impresionismus, malba, obraz, malíř, plenér VY_52_INOVACE_DEK_34 Anotace: výkladová prezentace pro získání informací na téma Impresionismus, zodpovězení následného testu, hledání obrazů na internetu Způsob využití: výklad, test, práce na internetu

3 - Základy moderního umění byly položeny koncem 19. st. - Impresionisté představují realisticko- iluzivní proud v umění. - Realitu postihují tím, že se odpoutávají od předmětu, co nejlépe se snaží zachytit světelný a okamžitý dojem.

4 Směr se zrodil ve Francii v 70. letech 19. st. Projevil se nejvíce v malířství, metoda zasáhla také sochařství, hudbu, literaturu.

5 Název byl odvozen od obrazu Clauda Moneta – Imprese: Východ slunce = dojem z východu slunce na moři, v dálce přístav Le Havre ve Francii, probouzející se přístav, iluze hluku v počátku dne.

6 Impresionistický způsob malby

7 - Snaha zachytit skutečnost zaměřením pozornosti na okamžik (světlo v obraze), - malba je realizována v plenéru (ve volné přírodě, pod širým nebem).

8 Technika malby mozaikou ze skvrn namalovaných viditelnými tahy štětce bez pevných obrysů.

9 Cílem bylo vystihnout bezprostřední dojem, atmosféru i okamžitou náladu. To předpokládalo rychlost provedení malby.

10 - Impresionisté nevytvořili žádnou malířskou školu, nevydali žádný manifest, sdružovali se ve skupinách na základě příbuzenského malířského pojetí, podle místa působení nebo ke společným výstavám.

11 Ohlédneme-li se v dějinách malířství zpět, impresionistickým způsobem již zkoušeli malovat Vermeer van Delft, Eugene Delacroix, Francesco Goya.

12 Tizian a zejména pak angličtí krajináři John Constable a William Turner a tzv. barbizonská škola (francouzský realismus v krajině).

13 Zpočátku bylo impresionistické zobrazování divákovi nepochopitelné, ale po opadnutí vlny odporu se nový malířský směr rychle šířil po světě.

14 Později příliš velký úspěch začal vytvářet tendence proti tomuto směru (hodnocen jako povrchní, zdůrazňující optickou vizi na úkor hlubšímu smyslu).

15 Nejznámější impresionisté: Claude Monet Camille Pissarro Alfred Sisley Auguste Renoir Edgar Degas Édouard Manet Paul Cézanne

16 Test: 1. Jaké novinky v malířství přinesla impresionistická malba? 2. Jak reagovala veřejnost na impresionistický směr ve své době? 3. Vysvětlete název „impresionismus“.

17 Zdroje: Odehnalová Alena – Vybrané kapitoly z dějin kultury, CERM s. r. o., Brno 2001, ISBN 80-7204-211-4 Robert Cumming – Velký ilustrovaný průvodce umění, Slovart, Praha 2007, ISBN 978-80-7209-971-9


Stáhnout ppt "VY_52_INOVACE_DEK_34Impresionismus. Impresionismus Datum vytvoření: 01. 08. 2013 Autor: Mgr. Martina Kokšteinová „Autor je výhradní tvůrce materiálu.“"

Podobné prezentace


Reklamy Google