Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Zájmena Mgr. Renata Nogolová Autor obrázků Tomasz Nogol souhlasí s jejich zveřejněním na Metodickém portálu. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Zájmena Mgr. Renata Nogolová Autor obrázků Tomasz Nogol souhlasí s jejich zveřejněním na Metodickém portálu. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz,"— Transkript prezentace:

1 Zájmena Mgr. Renata Nogolová Autor obrázků Tomasz Nogol souhlasí s jejich zveřejněním na Metodickém portálu. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Zájmena Zájmena osobní Zájmena ukazovací Zájmena přivlastňovací Zájmena tázací Zájmena vztažná Zájmena záporná Zájmena neurčitá

3 Zájmena osobní (já, ty, on, ona, ono, my, vy, oni, ony, ona, se, si) Já mám hlad. Ty jsi hodný. On běží. Ona se hlásí. Ono brečí. My hrajeme. Vy se máte! Oni hezky zpívají. Já mám hlad. Ty jsi hodný. On běží. Ona se hlásí. Ono brečí. My hrajeme. Vy se máte! Oni hezky zpívají. Najdeš zájmena osobní v následujících větách?

4 Zájmena ukazovací (ten, ta, to, ti, ty, ta, tento, tato…) ten chlapec ta holka to dítě ti muži ty ženy ta zvířata tento člověk tato otázka ten chlapec ta holka to dítě ti muži ty ženy ta zvířata tento člověk tato otázka Poznáš zájmena ukazovací?

5 Zájmena přivlastňovací (můj, tvůj, jeho, její, náš, váš, jejich, svůj) můj dům tvoje postel jeho kytara její kočka náš automobil váš byt jejich rozum svoje jméno Vyhledej zájmena přivlastňovací. můj dům tvoje postel jeho kytara její kočka náš automobil váš byt jejich rozum svoje jméno

6 Najdi zájmena: zpíval jejich pracoval šnek první on můj ach pespíšete ne tento protože

7 Zájmena tázací (Kdo? Co? Jaký? Který? Čí?) Co se stalo? Kdo to udělal? Jaký máme úkol? Který žák doběhl první? Čí jsou to boty? Zájmena vztažná (kdo, co, jaký, který, čí, jenž) Přiznejte se, kdo to udělal. Řekni mi, co se stalo. Zeptej se, čí jsou to boty. Vím, který žák doběhl první. Nevím, jaký máme úkol. Jaký je mezi nimi rozdíl? Ptáme se jimi. Spojujeme jimi věty do souvětí. Mám úkol, jenž mi není jasný.

8 Zájmena záporná Zájmena neurčitá Zájmena vztažná kdo co jaký který čí jenž někdo něco nějaký některý něčí nikdo nic nijaký nikterý ničí Pozoruj, jak vznikla tato zájmena.

9 Roztřídíš zájmena na jednotlivé skupiny? osobní ukazovací tázací záporná přivlastňovací já můj nikdo co? ten jeho on ta ničí kdo?

10 Zájmena Najdi v textu zájmena. Jednoho dne jsem šel já, můj kamarád Pepa a jeho bratr do lesa. Najednou jsme uviděli starý dům. Pepa otevřel dveře. „Je tu někdo?“ zeptal se Pepa. „Nikdo tady není,“ odpověděl jsem. „Co to tady je?“ zeptal se Pepův bratr. „Nějaká truhla,“ řekl jsem. „Čí asi bude?“ tázal se Pepa. „Asi ničí,“ řekl Pepův bratr. A najednou se ozval hlas z temnoty: „Ta truhla je moje.“ Jednoho dne jsem šel já, můj kamarád Pepa a jeho bratr do lesa. Najednou jsme uviděli starý dům. Pepa otevřel dveře. „Je tu někdo?“ zeptal se Pepa. „Nikdo tady není,“ odpověděl jsem. „Co to tady je?“ zeptal se Pepův bratr. „Nějaká truhla,“ řekl jsem. „Čí asi bude?“ tázal se Pepa. „Asi ničí,“ řekl Pepův bratr. A najednou se ozval hlas z temnoty: „Ta truhla je moje.“

11 Chceš vědět, jak dopadl příběh z předchozí strany? Pokud ano, budeš muset odpovědět na následující otázku. Jsou tato slova zájmena? Pod, nad, jsem, pes, pracovat. Ano Ne

12 Špatně! Vrať se zpět a oprav se. Zpět

13 Správně! Zde je tvá odměna: Začali jsme utíkat. Najednou mi došlo, že ten hlas mi něco říká. Rozhodl jsem se vrátit a zjistit, kdo to byl. V domě byl schován můj kamarád Franta, který si z nás udělal legraci. Po tomto incidentu se nám ještě dlouho smál a připomínal nám, jak jsme začali utíkat.

14 Zdroje: Autorem obrázků je Tomasz Nogol.. Autor obrázků Tomasz Nogol souhlasí s jejich zveřejněním na Metodickém portálu. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.


Stáhnout ppt "Zájmena Mgr. Renata Nogolová Autor obrázků Tomasz Nogol souhlasí s jejich zveřejněním na Metodickém portálu. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz,"

Podobné prezentace


Reklamy Google