Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Nové modulové výukové a inovativní programy - zvýšení kvality ve vzdělávání Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Nové modulové výukové a inovativní programy - zvýšení kvality ve vzdělávání Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem."— Transkript prezentace:

1 Nové modulové výukové a inovativní programy - zvýšení kvality ve vzdělávání Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ ZŠ, Týn nad Vltavou, Malá Strana CZ.1.07/1.1.10/01.0063

2 Rovnice s neznámou ve jmenovateli Matematika 9.ročník Marcela Kubátová

3 Ekvivalentní úpravy rovnic: Jestliže přičteme k oběma stranám rovnice totéž číslo nebo výraz, kořeny rovnice se nezmění. Jestliže vynásobíme obě strany rovnice týmž číslem nebo výrazem různým od nuly, kořeny rovnice se nezmění.

4 Počet řešení lineární rovnice: Lineární rovnice s neznámou x lze vždy upravit do tvaru ax = b. může nastat právě jeden z těchto případů: Rovnice má právě jeden kořen (řešení). Rovnice nemá žádné řešení. Rovnice má nekonečně mnoho řešení.

5 Jednodušší rovnice: Rovnici vynásobíme společným jmenovatelem, tedy výrazem 2x. Zkouška je velmi jednoduchá. Společným jmenovatelem je výraz (x-1). Zkouška:

6 Příklady jednoduchých rovnic:

7 A teď složitější: Prvně rozložíme na součin výraz Společným jmenovatelem je tedy výraz: Zkouška:

8 Ještě složitější rovnice:

9 Zkouška: Podmínky existence:

10 Ještě další příklad: spor Závěr: úloha nemá řešení!

11 Příklady na procvičení: Nekonečně mnoho řešení kromě -1.

12 Příklady na procvičení:

13 Zdroje: učebnice: RNDr. Jan Houska, CSc. Mgr. Jaroslava Hávová Doc. Ing. Bohuslav Eichler Matematika pro 9.ročník základní školy Aritmetika a algebra Fortuna, 1991


Stáhnout ppt "Nové modulové výukové a inovativní programy - zvýšení kvality ve vzdělávání Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem."

Podobné prezentace


Reklamy Google