Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Trojitý zápisník  Přečti si citaci.  Napiš k citaci komentář? O čem citace vypovídá? Co si o citaci myslíš?  Vyměň si zápisník se spolužákem. Přečti.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Trojitý zápisník  Přečti si citaci.  Napiš k citaci komentář? O čem citace vypovídá? Co si o citaci myslíš?  Vyměň si zápisník se spolužákem. Přečti."— Transkript prezentace:

1 Trojitý zápisník  Přečti si citaci.  Napiš k citaci komentář? O čem citace vypovídá? Co si o citaci myslíš?  Vyměň si zápisník se spolužákem. Přečti si jeho komentář a také ho okomentuj? Co si myslíš o komentáři spolužáka?

2 Studená válka Jak si toto slovní spojení vykládáš? Co se ti vybaví? Rozděl si v sešitě stránku na dvě půlky. Dělej si během povídání poznámky, co patří ke každé straně.

3 Počátek studené války Po 2. sv. v. vytvoření neprostupné hranice mezi: Komunistické režimy ve sféře vlivu Sovětského svazu na Východě Evropské demokratické státy na Západě Konec spolupráce vítězných mocností Již 1945 projev Winstona Churchilla – použil pojem železná opona Svět se rozdělil na Východ a Západ Winston Churchill ve Fultonu

4 Jak podle vás vypadala reálná podoba železné opony vybudované na hranici mezi Východem a Západem? Proč myslíte, že byla tato „opona“ vytvořena?

5 Období tzv. studené války 1946 Stalin prohlásil, že válka mezi kapitalismem a socialismem je nevyhnutelná Západní země – koncepce zadržování komunismu 1947 – vyhlášena Trumanova doktrína – politika aktivní podpory zemím ohroženým komunismem (Řecko, Turecko) Na obou stranách – rozvoj zbrojního průmysl Vývoj nových a účinnějších zbraní Největší hrozba – zbraně hromadného ničení Harry Truman

6 Vznik dvou německých států Rozpory mezi velmocemi – vznik dvou německých států V říjnu 1949 – v části okupované SSSR – vznikla Německá demokratická republika (NDR) V září 1949 – na území okupovaném Američany, Brity a Francouzi – vyhlášena Spolková republika Německo (SRN)

7 Berlín Jádro sporu Cíl SSSR – ovládnout celé město – i za cenu válečného konfliktu V létě 1948 – zahájil SSSR blokádu Západního Berlína Svět na pokraji nové války Západní mocnosti – letecké zásobování západní části města SSSR – nakonec blokádu ukončilo

8 Pětilístek Studená válka Téma: Studená válka Jaká byla? Co dělala? Věta o studené válce: Metafora, jiné označení.


Stáhnout ppt "Trojitý zápisník  Přečti si citaci.  Napiš k citaci komentář? O čem citace vypovídá? Co si o citaci myslíš?  Vyměň si zápisník se spolužákem. Přečti."

Podobné prezentace


Reklamy Google