Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ZÁKLADNÍ CHARAKTERISTIKA STUDENÉ VÁLKY 1947 - 1991.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ZÁKLADNÍ CHARAKTERISTIKA STUDENÉ VÁLKY 1947 - 1991."— Transkript prezentace:

1

2 ZÁKLADNÍ CHARAKTERISTIKA STUDENÉ VÁLKY

3 ÚVODNÍ CHARAKTERISTIKA  Konflikt mezi Západem a Východem – americkou a sovětskou sférou vlivu – vyvolaný důsledky druhé světové války (hlubší kořeny i ve válce samotné) a odlišnými světy demokracie a totality.  Konflikt se vyznačoval vyhraněnou rétorikou obou stran, závody na poli zbrojení (Sovětský svaz ve finále tzv.“uzbrojen“), na sportovních kolbištích, v oblasti vědy (hlavně dobývání vesmíru), stranění účastníkům lokálních konfliktů a participace v nich (válka v Koreji, Karibská krize,…) – tzv.zástupné války. Špionáže.  V Evropě se jedná též o „železnou oponu“ mezi zeměmi západní Evropy a sovětského bloku.  V důsledku rozkolu vznikla i dvě doposud největší vojenská uskupení – Varšavská smlouva a NATO.

4 NEJVĚTŠÍ SOUPEŘI

5 SFÉRA SOVĚTSKÉHO VLIVU V EVROPĚ

6 OKUPAČNÍ ZÓNY NĚMECKA PO R.1945

7 EVROPA ROZDĚLENÁ ŽELEZNOU OPONOU

8 NATO, VZNIK 1949

9 VARŠAVSKÁ SMLOUVA, VZNIK 1955

10 JURIJ GAGARIN, JAKO PRVNÍ OBLETĚL ZEMĚKOULI

11 NEIL ARMSTRONG, 1.ČLOVĚK NA MĚSÍCI,

12 PŘEHLED KONFLIKTŮ S VYSOKÝM MEZINÁRODNÍM NAPĚTÍM 1)Berlínská blokáda – 1948 – 49 2)Korejská válka – 1950 – 53 3)Válka ve Vietnamu – 1959 – )Druhá berlínská krize – )Karibská krize – )Sovětská válka v Afghánistánu – 1979 – )Nelze opomenout značný počet různých jaderných zkoušek na obou stranách

13 POUŽITÉ OBRÁZKY  NEZNÁMÝ. wikipedia [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:  NEZNÁMÝ. wikipedia [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:  MOSEDSCHURTE. wikipedia [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:  52 PICKUP. Wikipedia [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:  CHRISTOPH LINGG, E PLURIBUS ANTHONY. wikipedia [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:  MYSID. wikipedia [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:  FENN-O-MANIC. wikipedia [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:  ARKIV, SYDSVENSKAN. wikipedia [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:  NASA. wikipedia [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:

14 POUŽITÉ ZDROJE  Vlastní práce autora.


Stáhnout ppt "ZÁKLADNÍ CHARAKTERISTIKA STUDENÉ VÁLKY 1947 - 1991."

Podobné prezentace


Reklamy Google