Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Voda v přírodě Člověk a jeho svět Rozmanitost přírody Mgr. Renata Nogolová Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Voda v přírodě Člověk a jeho svět Rozmanitost přírody Mgr. Renata Nogolová Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z."— Transkript prezentace:

1 Voda v přírodě Člověk a jeho svět Rozmanitost přírody Mgr. Renata Nogolová Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Voda v přírodě

3 Tři druhy skupenství Voda jako látka kapalná. Sníh (led, kroupy) - voda jako látka pevná. Vodní pára nebo mlha - voda jako látka plynná. Víte, že… …se s párou setkáváte skoro každý den? Třeba ráno u snídaně (čaj) nebo u oběda (polévka).

4 Jakou vodu vlastně máme? Slanou – v mořích a oceánech.A sladkou – v jezerech, rybnících, řekách a potocích. Víte, že… …sladká voda není ve skutečnosti sladká? Je bez chuti a zápachu. Pokud není minerální, ta může být i slaná (vincentka…)

5 Voda v číslech Na Zemi je: Víte, že… …v člověku je až 60 % vody? To znamená, že člověk o hmotnosti 50 kg má v sobě 30 kg vody…

6 Oběh vody v přírodě

7 Z těchto mraků pršet asi nebude… Zato z těchto v závislosti na ročním období může pršet, padat sníh, a dokonce i kroupy.

8 Dešťová voda se může zachytit na rostlinách. Část vody steče do půdy.

9 Část vody steče do potůčků. …pak do řek.…a nakonec do moře.

10 Vodopády

11 Při zdolávání velkých výškových rozdílů v terénu vznikají tzv. vodopády a peřeje. Peřeje Voda stéká po skále. Vodopády Voda padá dolů volným pádem.

12 Řeky Víte, že… …nejdelší řeka v Evropě je v Rusku? Jmenuje se Volha. Víte, že… …nejdelší řeka v Čechách je Vltava.

13 Jezera Víte, že… …největší jezero v Evropě je také v Rusku? Jmenuje se Ladožské. Nejvíce jezer v Evropě je ve Finsku, a proto se mu říká „Krajina tisíce jezer“. Víte, že… …v Čechách je málo jezer. Nejznámější jsou Černé a Čertovo jezero na Šumavě.

14 Sníh a ledovce Víte, že… …Antarktida (na jihu) je stále zmrzlý světadíl? Na rozdíl od Arktidy (na severu), která je vlastně jen plujícím ledovcem, jenž se postupem času zmenšuje.

15 Test Jaké máme druhy skupenství? Které vody je na Zemi více – slané, nebo sladké? Co všechno může padat z mraků? Popiš, jak voda v přírodě obíhá a přeměňuje se. Čím se liší vodopád a peřej? Jaká je nejdelší řeka v Evropě? Ve které evropské zemi se nachází nejvíce jezer? Kde je Antarktida?

16 Zdroje: Autor obrázků a fotografií: Tomasz Nogol – souhlasí se zveřejněním na Metodickém portálu. http://www.ondeo.cz


Stáhnout ppt "Voda v přírodě Člověk a jeho svět Rozmanitost přírody Mgr. Renata Nogolová Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z."

Podobné prezentace


Reklamy Google