Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Oběh vody Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Oběh vody Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým."— Transkript prezentace:

1 Oběh vody Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Zamyslete se nad následujícími otázkami Kde se vzala voda v oceánu? Kde se vzala voda v oceánu? Kde se vzala voda v řekách a potocích? Kde se vzala voda v řekách a potocích? Kde se vzala voda v oblačnosti? Kde se vzala voda v oblačnosti? Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

3 Podívejte se na následující video zZfC8c&feature=related zZfC8c&feature=related zZfC8c&feature=related zZfC8c&feature=related Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

4 Kde se vzala voda v oceánu? Kde se vzala voda v oceánu? Kde se vzala voda v řekách a potocích? Kde se vzala voda v řekách a potocích? Kde se vzala voda v oblačnosti? Kde se vzala voda v oblačnosti? Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. 1.

5 Konečně si odpovězme Voda se do oceánů dostává především v korytech řek, v menší míře pak do moře padá voda přímo ze srážek. Voda se do oceánů dostává především v korytech řek, v menší míře pak do moře padá voda přímo ze srážek. Do řek se voda dostává jednak přímo ze srážek, nebo se srážky vsakují, pohybují se pod povrchem a vyvěrají jako prameny. Do řek se voda dostává jednak přímo ze srážek, nebo se srážky vsakují, pohybují se pod povrchem a vyvěrají jako prameny. Voda se do oblačnosti v atmosféře dostává výparem. Slunce zahřívá hladinu oceánu, jezer, rybníků, řek, ale i zemský povrch a odsud se voda vypařuje do atmosféry. Voda se navíc vyparuje z těl rostlin i živočichů. Voda se do oblačnosti v atmosféře dostává výparem. Slunce zahřívá hladinu oceánu, jezer, rybníků, řek, ale i zemský povrch a odsud se voda vypařuje do atmosféry. Voda se navíc vyparuje z těl rostlin i živočichů. Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

6 Oběh vody Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. 2.

7 Oběh vody - zjednodušeně Z hladiny oceánu, řek, jezer, povrchu Země, ale i těl organismů se vypařuje voda. Z hladiny oceánu, řek, jezer, povrchu Země, ale i těl organismů se vypařuje voda. Ta ve formě oblačnosti putuje nad pevninu, na kterou dopadá ve formě srážek. Ta ve formě oblačnosti putuje nad pevninu, na kterou dopadá ve formě srážek. Srážky dopadají na zemský povrch, kde se buď vsakují či stékají a odtékají opět do oceánu, nebo se opět vypařují. Srážky dopadají na zemský povrch, kde se buď vsakují či stékají a odtékají opět do oceánu, nebo se opět vypařují. Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. 2.

8 Opakování - video IMRCIE&feature=related IMRCIE&feature=related IMRCIE&feature=related IMRCIE&feature=related Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

9 Oběh vody Jinak jej nazýváme hydrologický oběh Jinak jej nazýváme hydrologický oběh Dělíme jej na: Dělíme jej na: –Malý oběh vody –Velký oběh vody Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

10 Velký oběh vody Voda se vypařuje z hladiny oceánu, jako oblačnost putuje nad pevninu a zde padá ve formě srážek. Voda se vypařuje z hladiny oceánu, jako oblačnost putuje nad pevninu a zde padá ve formě srážek. Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. 3.

11 Malý oběh vody Voda se vypařuje ze stejného prostředí, kam posléze dopadají srážky. Voda se vypařuje ze stejného prostředí, kam posléze dopadají srážky. Probíhá buď pouze nad oceánem nebo pouze nad pevninou. Probíhá buď pouze nad oceánem nebo pouze nad pevninou. Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. 1.

12 Popište oběh vody Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. 4.

13 Zdroje obrázků 1. SIEBOT,. Wikimedia commons [online] [cit ]. File:Hydrologische_cyclus.png. Dostupné pod licencí Creative Commons Attribution ShareAlike 3.0 z WWW: 1. SIEBOT,. Wikimedia commons [online] [cit ]. File:Hydrologische_cyclus.png. Dostupné pod licencí Creative Commons Attribution ShareAlike 3.0 z WWW: 2. SLADY,. Wikimedia commons [online] [cit ]. File:Watercycleczechhigh.jpg. Dostupné pod licencí public domain z WWW: 2. SLADY,. Wikimedia commons [online] [cit ]. File:Watercycleczechhigh.jpg. Dostupné pod licencí public domain z WWW: 3. SAPERAUD,. Wikimedia commons [online] [cit ]. File:Wasserkreislauf.png. Dostupné pod licencí Creative Commons Attribution ShareAlike 3.0 z WWW: 3. SAPERAUD,. Wikimedia commons [online] [cit ]. File:Wasserkreislauf.png. Dostupné pod licencí Creative Commons Attribution ShareAlike 3.0 z WWW: 4. Zimbres,. Wikimedia commons [online] [cit ]. File:Watercycle_no_text.jpg. Dostupné pod licencí public domain z WWW: 4. Zimbres,. Wikimedia commons [online] [cit ]. File:Watercycle_no_text.jpg. Dostupné pod licencí public domain z WWW: obrázek na pozadí: HOPPE, Sven. Wikimedia commons [online] [cit ]. File:Wassertropfen.jpg. Dostupné pod licencí Creative Commons Attribution ShareAlike 3.0 z WWW: obrázek na pozadí: HOPPE, Sven. Wikimedia commons [online] [cit ]. File:Wassertropfen.jpg. Dostupné pod licencí Creative Commons Attribution ShareAlike 3.0 z WWW: Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.


Stáhnout ppt "Oběh vody Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým."

Podobné prezentace


Reklamy Google