Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ETALONY Ing. Petr Hanáček ELEKTROTECHNICKÁ MĚŘENÍ www.zlinskedumy.cz.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ETALONY Ing. Petr Hanáček ELEKTROTECHNICKÁ MĚŘENÍ www.zlinskedumy.cz."— Transkript prezentace:

1 ETALONY Ing. Petr Hanáček ELEKTROTECHNICKÁ MĚŘENÍ www.zlinskedumy.cz

2 Anotace Seznámení s měřícími prostředky podle kterých jsou cejchovány měřící přístroje. Materiál umožňuje použití pro samostatnou práci a je možné jej poskytnout nepřítomným žákům. AutorIng. Petr Hanáček (Autor) JazykČeština Očekávaný výstup26–41-M/01 Elektrotechnika Speciální vzdělávací potřeby- žádné - Klíčová slova etalony, normály, cejchování, primární etalony, sekundární etalony Druh učebního materiáluPrezentace Druh interaktivityKombinované Cílová skupinaŽák Stupeň a typ vzděláváníodborné vzdělávání Typická věková skupina16 - 19 let Vazby na ostatní materiály Je součástí studijních materiálů pro výuku předmětu Elektrotechnická měření 3. ročník

3 Etalon (normál) Abychom mohli provádět měření musíme mít jednoznačně přesně definovány hodnoty určitých fyzikálních veličin. Etalon je zvlášť přesný měřící prostředek, který musí zabezpečit uchování a reprodukci dané jednotky veličiny. Podle etalonů jsou cejchovány měřící přístroje.

4 Rozdělení etalonů Primární etalony - mezinárodní normály, které jsou uloženy v mezinárodním úřadu pro míry a váhy (BIPM) v Paříži. Sekundární etalony - jsou odvozeny od primárních a jsou odstupňovány do několika řádů číselně označených.

5 Řády sekundárních etalonů Řád 0 - Státní etalony - poskytující základ pro určování hodnot jiných etalonů téže veličiny v dané zemi. Řád 1 - Ověřovací etalony - používají se pro kalibrování a ověřování měřících přístrojů. Řád 2 - Hlavní etalony měrových středisek - používají se pro srovnávání určovaných veličin a pro přesná měření.

6 Etalony v ČR Úřad pro normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚNMZ) kompetentní orgán schvalující státní etalony ČR České státní etalony uchovává zpravidla Český metrologický institut, ale ÚNMZ tím může pověřit i další subjekty.

7 Etalony elektrických veličin Rozeznáváme normály těchto základních el. veličin: normál elektrického proudu normál elektrického napětí normál elektrického odporu normál elektrické kapacity normál vlastní indukčnosti normál vzájemné indukčnosti

8 Příklady etalonů Příklady normálů elektrického odporu používaných v elektrotechnických laboratořích.


Stáhnout ppt "ETALONY Ing. Petr Hanáček ELEKTROTECHNICKÁ MĚŘENÍ www.zlinskedumy.cz."

Podobné prezentace


Reklamy Google