Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Hrad Sovinec Je u nás mnoho krásných hradů, to známo bylo dřív i dnes,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Hrad Sovinec Je u nás mnoho krásných hradů, to známo bylo dřív i dnes,"— Transkript prezentace:

1 Hrad Sovinec Je u nás mnoho krásných hradů, to známo bylo dřív i dnes,
však ze všech nejkrásnější je středověký Sovinec. V dálce ze skal v hloubku padá tisíciletá voda. Tříští se, však nezaniká. Kdo mi z ní napít podá?

2 Délka trasy Senice na Hané - Sovinec: 32,9 km Čas trasy: 38 min
Mapa Sovinec Délka trasy Senice na Hané - Sovinec: 32,9 km  Čas trasy: 38 min

3 Obecné informace Hrad založili těsně před rokem 1332 příslušníci rodu, který se od roku 1348 nazýval po hradu „páni ze Sovince“ Za husitských válek byl významnou husitskou pevností. Páni z Boskovic, hrad koupili v roce 1543 a přestavili ho na renesanční sídlo. Po bělohorské porážce získal roku 1623 hrad Řád německých rytířů. Přes mohutné opevnění dobyla na podzim 1643 hrad švédská vojska generála Torstensona a až do roku 1650 z něj učinila jednu ze svých pevností. Význam hradu v následujících letech klesal a po požáru roku 1784 byly provedeny jen nejnutnější úpravy. Ve 40. letech 19. století zde byl řádový seminář a od roku 1867 lesnická škola. Za druhé světové války byl hrad vězením a základnou jednotky SS, v roce 1945 opět vyhořel. V současnosti je hrad postupně rekonstruován. Prohlídková trasa vede 1. až 5. nádvořím, dále na tzv. Horní hrad (nejstarší část hradu) s vyhlídkovou věží. V jednotlivých objektech (hradní paláce, purkrabství, brána, konírny) expozice a výstavy.

4 Zajímavosti o hradu Obsazení hradu Dány roku 1626 bylo impulsem pro rozsáhlé opevňování hradu - do roku 1643 vznikly tři barokní bastiony a další bašty, byly vybudovány další hradební zdi, příkopy i předsunutá věž. Takto vybudovaná opevnění hradu jsou nejrozsáhlejším zachovaným opevněním z období třicetileté války v našich zemích.

5 Akce na Sovinci Na Sovinci léta účinkuje nejžádanější kejklíř a komediant v ČR Vojta Vrtek, rodák ze Senice.   Vojta patří mezi nejlepší a nejžádanější kejklíře v Evropě.Ve svých vystoupeních spojuje artistický um žongléra s humorem a improvizací. V roce 2000 na světové výstavě EXPO v Hannoveru zahajoval prezentační blok České republiky. Vojta v minulých letech úspěšně účinkoval v Národním divadle v představení Braniboři v Čechách. Působil také v divadlech Continuo a Studna. V současnosti spolupracuje na projektu KOMEDIANTI.

6 Fotogalerie

7 Pověsti o hradu Sovinec
O Sovinci se vyprávějí různé tajemné příběhy a historky, ale nejstrašidelnějším místem hradu je prý páté hradní nádvoří. Zjevuje se tu šedý skřítek, ze kterého mají všichni strach, i když prý nikdy nikomu neublížil. Byla tu několikrát spatřena bílá paní, ale i žena oblečena v černém hávu, která prý přichází zvěstovat špatné události. V paláci se i zjevuje ohnivý kůň, jak běží po schodech. 


Stáhnout ppt "Hrad Sovinec Je u nás mnoho krásných hradů, to známo bylo dřív i dnes,"

Podobné prezentace


Reklamy Google