Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ZÁKLADNÍ VZDĚLÁVÁNÍ, INFORMAČNÍ A KOMUNIKAČNÍ TECHNOLOGIE, 1. STUPEŇ ZŠ Procvičování dovedností z hodin ICT na učivu ze zeměpisu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ZÁKLADNÍ VZDĚLÁVÁNÍ, INFORMAČNÍ A KOMUNIKAČNÍ TECHNOLOGIE, 1. STUPEŇ ZŠ Procvičování dovedností z hodin ICT na učivu ze zeměpisu."— Transkript prezentace:

1 ZÁKLADNÍ VZDĚLÁVÁNÍ, INFORMAČNÍ A KOMUNIKAČNÍ TECHNOLOGIE, 1. STUPEŇ ZŠ Procvičování dovedností z hodin ICT na učivu ze zeměpisu

2 Hrad je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších hradů českých knížat a králů, jehož počátky sahají do 12. století. Za panování Přemysla Otakara II. a Václava II. vznikl rozsáhlý, velkolepý královský hrad, jenž byl výrazně přestavěn Václavem IV. Stal se obávaným vězením. Napiš název/písmo Calibri(základní), velká písmena,červeně,velikost 24,tučně zarovnej vlevo/:

3 Hrad je skrytý v lesích východního okraje Českomoravské vrchoviny, patří k nejvýznamnějším a nejkrásnějším moravským hradům, dlouhá staletí hrál důležitou roli v politickém dění českého království. Gotický hrad byl až do poloviny 16. století několikrát přebudován a především rozšiřován. Napiš název /písmo si vyber,velikost a barvu také, zarovnej na střed.styl tvaru si vyber z nabídky/.

4 Hrad dvakrát obléhali a dobyli husité; v roce 1421 byl před jeho hradbami těžce zraněn Jan Žižka do zdravého oka. Hrad založen v době kolem roku 1300. Od začátku 18. století již na hradě nikdo nebydlel a jeho budovy a hradby dokonce posloužily jako zdroj stavebního materiálu. Stavitelé však odvedli kvalitní práci a pevnost přečkala dlouhá období natolik dobře, že je v současnosti skvělým příkladem hradní architektury, jedné z největších v České republice. Název /užij zelenou barvu,písmo: BATAVIA, velikost 40, jméno hradu dej do zeleného rámečku,text umísti nad druhý obrázek/.

5 Hrad, jehož postavení mezi českými hrady je výjimečné, a to nejen historickým významem, ale i jeho mohutností a architekturou. Založil jej roku 1348 český král Karel IV. (v roce 1355 korunován na římského císaře). Hradu připadla úloha dobře zabezpečené schránky korunovačních insignií.Hrubá stavba Karlštejna trvala přes deset let, vnitřní úpravy kaple svatého Kříže se protáhly až do roku 1365 Textové pole vlož přímo do obrázku,napiš si jméno hradu podle sebe- jen pak užij Rychlé styly.

6 Gotický hrad založený v roce 1356 Karlem IV. sloužil především k ochraně nedalekých zlatých dolů, Zlaté stezky vedoucí z Bavorska do Čech a k zabezpečení zemské hranice. Je to nejvýše položený hrad v Čechách (886 m nad mořem). Zajímavost-neměl vlastní studnu.

7 Vypíná se nad soutokem řek Vltavy a Otavy, lákal svou polohou k osídlení již v předhistorické době. Před rokem 1234 zde král Václav I. založil hrad, ale stavební rozvoj Zvíkova je spojen se jménem Přemysla Otakara II. (+1278). Ke zmíněné věži nechal přistavět na tehdejší poměry veliký čtyřkřídlý palác nepravidelného půdorysu. Výběrem z Tvarů orámuj stejně i druhý obrázek.Textové pole pro název hradu vlož do připraveného prázdného rámečku a napiš si modře,jiná podmínka není.

8 Opevněný palác s věží a hradbou zde vystavěli asi po roce 1320. Na konci 15. století hrad obnovili v pozdně gotickém duchu.Od poloviny 17. století nebyl Kokořík obýván a pustl. Až po roce 1894 se začal hrad obnovovat. Jednalo o jednu z posledních romantických restaurací středověkého objektu. Poslední úkol. Napiš si nad obrázek jméno hradu podle sebe a do rámečku si postav svůj hrad,užij k tomu Tvary.

9 Kontrola názvů hradů. Klikni vedle červené tečky, objeví se textové okno,přejeď po něm kurzorem a přečti si neviditelné písmo. Opevněný palác s věží a hradbou zde vystavěl asi po roce 1320 Hynek Berka z Dubé. Na konci 15. století hrad obnovili v pozdně gotickém duchu páni z Klinštejna. Od poloviny 17. století nebyl Kokořín obýván a pustl. Až roku 1894 koupil zříceninu Václav Špaček ze Starburku, který se rozhodl hrad obnovit. Tyto práce vedl architekt Eduard Sochor a svým průběhem mezi lety 1911 a 1918 se jednalo o jednu z posledních romantických restaurací středověkého objektu. Kokořín Kašperk Křivoklát PernštejnKarlštejn

10 RabíZvíkov Autor prezentace Mgr. Hana Nová Co jsme si dnes procvičili ? Nejen zeměpis,ale i různé formy vkládání a úprav textu, používání tvarů i vytváření rámečků a obrázků. Svou prezentaci si ulož do své složky, můžeš si také poslat Emailem domů. Použito: www.cmis.cz/dum/


Stáhnout ppt "ZÁKLADNÍ VZDĚLÁVÁNÍ, INFORMAČNÍ A KOMUNIKAČNÍ TECHNOLOGIE, 1. STUPEŇ ZŠ Procvičování dovedností z hodin ICT na učivu ze zeměpisu."

Podobné prezentace


Reklamy Google