Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Tato prezentace navazuje na výuku vlastivědy, proto doporučuji propojit čtení s vlastivědou, je zaměřená na čtení s porozuměním. V úvodu: čtení z tabule.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Tato prezentace navazuje na výuku vlastivědy, proto doporučuji propojit čtení s vlastivědou, je zaměřená na čtení s porozuměním. V úvodu: čtení z tabule."— Transkript prezentace:

1

2

3 Tato prezentace navazuje na výuku vlastivědy, proto doporučuji propojit čtení s vlastivědou, je zaměřená na čtení s porozuměním. V úvodu: čtení z tabule nebo natisknout žákům text, aby mohli pracovat i v lavici. Otázky a úkoly: žáci vyhledávají v textu odpovědi na otázky. Později kontrola, postupným klikáním se objevují odpovědi. Poslední otázka vyžaduje tři pa- mátky z textu, ale jako doplněk je ještě čtvrtá, která v textu není- bonus. Poznáte je? Žáci hádají, upozornit na pravopis velkých jmen. Pro zasmání: čtení vtipů.

4 Najděte ve větách: úkolem je najít ve větě ukryté slovo, předmět, který panovník potřebuje. Po kliknutí se objeví vyznačená slova. Závěr: portrét Karla IV.

5

6 Božena Šimková Král Karel IV. dostal při křtu jméno Václav. Teprve ve Francii, kam ho poslali v sedmi letech na vychování ke královskému dvoru, přijal jméno Karel po králi Karlu Sličném. Když se jako sedmnáctiletý vrátil do Čech, našel zemi zpustošenou, zadluženou. Jeho otec Jan Lucem- burský potřeboval peníze na všelijaké války a o krá- lovství se nestaral. Karel zaplatil dluhy, vykoupil prodané hrady a města, povolal do Prahy největší stavitele a Praha byla jedno staveniště.

7 Založil Nové Město pražské, stavěla se Svatovítská katedrála (Petr Parléř na ní pracoval 40 let, ještě 20 let po Karlově smrti), kamenný most ( dnes Karlův), jehož Staroměstská brána je považována za nejkrásnější v Evropě, stejně jako Karlštejn je nejslavnější mezi Karlovými stavbami. Karel věděl, že k rozkvětu říše jsou potřeba vzdě- laní lidé. Roku 1348 založil univerzitu, která nese jeho jméno. Sám byl velice vzdělaný, vytvořil Zlatou bulu, to byla první evropská ústava, Karel byl totiž také císař Svaté říše římské. Za jeho vlády české království roz- kvetlo, právem je proto Karel IV. nazýván Otcem vlasti.

8 1. Jaké jméno dostal Karel IV. při křtu? VÁCLAV 2. Jak je nazýván Karel IV. ? OTEC VLASTI 3. Jak dlouho se pracovalo na Svatovítské katedrále? 40 LET 4. Jmenujte tři významné stavby, které nechal vybudovat Karel IV. KARLŮV MOST KARLŠTEJNUNIVERZITA KARLOVA

9 Karlův most

10 Univerzita Karlova

11 Chrám Svatého Víta

12 Karlštejn

13 „ Co udělal Karel IV., když nastoupil na trůn, Pepíčku?“ „ Sedl si na něj.“ Přijdou dva poddaní blahopřát králi Karlovi k svátku. Ten se diví: „ Ale dnes není Karla.“ „ To nevadí, ale je čtvrtého.“

14 JEDEN PÁR BAČKOR U NAŠEHO STOLU PATŘÍ I MĚ.

15 PAVEL ŽALOVAL NA HANKU, ŽE ZLOBÍ.

16 PEJSEK SE ZEPTAL: „ UPEČE ŤAPKA TY VÝBORNÉ KOLÁČE?“

17 Karel IV. 1346-1378 Na závěr si prohlédněte portrét Karla IV.

18 Citace • text Karel IV., Božena Šimková, Čítanka pro 4. ročník, nakladatelství Nová škola v roce 2004,str. 118 • Text Pro zasmání o Karlu IV., Čítanka pro 4. ročník, nakladatelství Nová škola v roce 2004, str. 20 • Obrázky: • Dostupné z otevřené galerie [www.cmis.cz/dum /] dne 6.4.2012


Stáhnout ppt "Tato prezentace navazuje na výuku vlastivědy, proto doporučuji propojit čtení s vlastivědou, je zaměřená na čtení s porozuměním. V úvodu: čtení z tabule."

Podobné prezentace


Reklamy Google