Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

NEJBLIŽŠÍ PŘÍBUZNÍ Co jsem se od šimpanzů naučil Roger FOUTS Stephen Tukel MILLS.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "NEJBLIŽŠÍ PŘÍBUZNÍ Co jsem se od šimpanzů naučil Roger FOUTS Stephen Tukel MILLS."— Transkript prezentace:

1 NEJBLIŽŠÍ PŘÍBUZNÍ Co jsem se od šimpanzů naučil Roger FOUTS Stephen Tukel MILLS

2 Výzkum chování šimpanzů V 60. letech min.století byla v Americe vychovávána řada šimpanzů v rodinách. Zjistilo se, že jejich vývoj a schopnosti jsou pozoruhodně podobné dětským. V 60. letech min.století byla v Americe vychovávána řada šimpanzů v rodinách. Zjistilo se, že jejich vývoj a schopnosti jsou pozoruhodně podobné dětským. A co řeč? Někteří vědci začali tvrdit, že šimpanzi vychovávaní v rodinách jsou dokladem toho, že jinak inteligentní lidoopi si nikdy nedokážou osvojit jazyk. A co řeč? Někteří vědci začali tvrdit, že šimpanzi vychovávaní v rodinách jsou dokladem toho, že jinak inteligentní lidoopi si nikdy nedokážou osvojit jazyk.

3 Allen a Beatrix Gardnerovi Uvědomili si, že mluvená řeč je jenom jedním z jazyků a ta není vhodná pro šimpanze (mají tenký jazyk a výše umístěný hrtan, což jim ztěžuje výslovnost samohlásek). Uvědomili si, že mluvená řeč je jenom jedním z jazyků a ta není vhodná pro šimpanze (mají tenký jazyk a výše umístěný hrtan, což jim ztěžuje výslovnost samohlásek). Šimpanzi při vzájemné komunikaci mnohem více gestikulují rukama. Šimpanzi při vzájemné komunikaci mnohem více gestikulují rukama. Pro svůj výzkum zvolili americký znakový jazyk pro neslyšící (ASL). Pro svůj výzkum zvolili americký znakový jazyk pro neslyšící (ASL).

4 Washoe 1967 - desetiměsíční šimpanzička, která měla kromě Gardnerových kolem sebe ještě 4 ošetřovatele (mezi nimi i autor této knihy – Roger Fouts). Všichni kolem ní komunikovali jen znakovou řečí! 1967 - desetiměsíční šimpanzička, která měla kromě Gardnerových kolem sebe ještě 4 ošetřovatele (mezi nimi i autor této knihy – Roger Fouts). Všichni kolem ní komunikovali jen znakovou řečí! Otázka : jak rozsáhlý slovník si je schopna osvojit, dokáže klást otázky, zahajovat rozhovor, komentovat to, co dělá nebo dvoustranně komunikovat s limi? Otázka : jak rozsáhlý slovník si je schopna osvojit, dokáže klást otázky, zahajovat rozhovor, komentovat to, co dělá nebo dvoustranně komunikovat s limi?

5 Po několika měsících… Dokázala spontánně komunikovat, tvořila delší slovní spojení (např.TY JÁ SCHOVAT A TY JÁ JÍT VEN HONEM), komentovala to, co se odehrávalo kolem ní (SLYŠET PES), vymýšlela složité podfuky nebo žertovala gesty znakového jazyka. Dokázala spontánně komunikovat, tvořila delší slovní spojení (např.TY JÁ SCHOVAT A TY JÁ JÍT VEN HONEM), komentovala to, co se odehrávalo kolem ní (SLYŠET PES), vymýšlela složité podfuky nebo žertovala gesty znakového jazyka. Podobnost s lidským mládětem čistě náhodná? Odpovědí je společná evoluční historie obou druhů. Dříve než moderní molekulární biologie na to přišly pralesní kmeny západní Afriky. Kmen Abe z Pobřeží slonoviny nazývá šimpanze „ošklivý člověk“. Podobnost s lidským mládětem čistě náhodná? Odpovědí je společná evoluční historie obou druhů. Dříve než moderní molekulární biologie na to přišly pralesní kmeny západní Afriky. Kmen Abe z Pobřeží slonoviny nazývá šimpanze „ošklivý člověk“.

6 Výsledky genetických výzkumů Gorily se liší svou DNA jak od lidí, tak od šimpanzů o 2,3%. Gorily se liší svou DNA jak od lidí, tak od šimpanzů o 2,3%. Orangutani se od obou druhů liší o 3,6%. Orangutani se od obou druhů liší o 3,6%. Šimpanzi se liší od člověka pouze o 1,6% neboli DNA člověka a šimpanze je shodná v 98,4%. Šimpanzi se liší od člověka pouze o 1,6% neboli DNA člověka a šimpanze je shodná v 98,4%. Nejbližší příbuzní šimpanzů nejsou gorily ani orangutani, ale LIDÉ! Nejbližší příbuzní šimpanzů nejsou gorily ani orangutani, ale LIDÉ!

7 Po čtyřech letech… Gardnerovi předčasně ukončili práci s Washoe a předali ji dr. Lemmonovi, řediteli Ústavu pro výzkum primátů v Oklahomě. S ní se přestěhoval i dr. Fouts se svou rodinou. Mohl se jí tak dál věnovat, chránit ji (což bylo v tomto ústavu nezbytné) a pokračovat ve výzkumu. Gardnerovi předčasně ukončili práci s Washoe a předali ji dr. Lemmonovi, řediteli Ústavu pro výzkum primátů v Oklahomě. S ní se přestěhoval i dr. Fouts se svou rodinou. Mohl se jí tak dál věnovat, chránit ji (což bylo v tomto ústavu nezbytné) a pokračovat ve výzkumu. Do studijní skupiny mu byla přidělena ještě 3 mláďata, která začal učit znakovou řeč stejně jako dříve Washoe. Časem zjistil, že se mláďata učí znaky jeden od druhého. Do studijní skupiny mu byla přidělena ještě 3 mláďata, která začal učit znakovou řeč stejně jako dříve Washoe. Časem zjistil, že se mláďata učí znaky jeden od druhého.

8 Březost Washoe 1976 – poprvé březí 1976 – poprvé březí Dokáže předat znakový jazyk svému potomkovi? Dokáže předat znakový jazyk svému potomkovi? Mládě brzy po narození zemřelo. Washoe ho mrtvé vinula k hrudi, posunkovala MIMI a plakala. Mládě brzy po narození zemřelo. Washoe ho mrtvé vinula k hrudi, posunkovala MIMI a plakala. 1978 – druhá březost. Věděla, co se s ní děje. Ptal 1978 – druhá březost. Věděla, co se s ní děje. Ptal se :“Co máš v břiše?“ „MIMI, MIMI“ a rukama ukázala, jak ho chová. Mládě ale opět nepřežilo. Washoe propadla hluboké depresi. se :“Co máš v břiše?“ „MIMI, MIMI“ a rukama ukázala, jak ho chová. Mládě ale opět nepřežilo. Washoe propadla hluboké depresi.

9 Loulis Před uhynutím ji zachránili tím, že pro ni adoptovali ročního Loulise. Brzy ho přijala za vlastního a s láskou o něj pečovala. Před uhynutím ji zachránili tím, že pro ni adoptovali ročního Loulise. Brzy ho přijala za vlastního a s láskou o něj pečovala. Za 1,5 roku si osvojil 25 znaků, z nichž ani jeden nebyl z těch, které před ním používali ošetřovatelé. Všechny znaky se naučil od ostatních členů skupiny. Za 1,5 roku si osvojil 25 znaků, z nichž ani jeden nebyl z těch, které před ním používali ošetřovatelé. Všechny znaky se naučil od ostatních členů skupiny.

10 Těhotenství ošetřovatelky Dlouhodobá ošetřovatelka Kat otěhotněla. Washoe se nadšeně zajímala o její bříško a vyptávala se jí na MIMI. Dlouhodobá ošetřovatelka Kat otěhotněla. Washoe se nadšeně zajímala o její bříško a vyptávala se jí na MIMI. Kat bohužel potratila a v laboratoři se několik dní neukázala. Když se konečně vrátila, řekla jí Kat, co se stalo : MOJE MIMI UMŘELO, posunkovala.Washoe sklopila hlavu, pak se dotkla její tváře pod okem a udělala posunek PLAKAT. Kat bohužel potratila a v laboratoři se několik dní neukázala. Když se konečně vrátila, řekla jí Kat, co se stalo : MOJE MIMI UMŘELO, posunkovala.Washoe sklopila hlavu, pak se dotkla její tváře pod okem a udělala posunek PLAKAT.

11 Ukončení výzkumu 21.6.1996 – Washoeiny 30. narozeniny a ukončení třicetiletého výzkumu jazyka lidoopů. 21.6.1996 – Washoeiny 30. narozeniny a ukončení třicetiletého výzkumu jazyka lidoopů. Jazyk není produktem žádné mutace.Je to systém komunikace předávané z generace na generaci, který se vyvíjel nejprve formou gest a později formou mluvenou. Jazyk není produktem žádné mutace.Je to systém komunikace předávané z generace na generaci, který se vyvíjel nejprve formou gest a později formou mluvenou.

12 Ačkoliv rozdíl mezi člověkem a ostatními tvory je obrovský, lze rozumně říci, že je o málo menší nežli rozdíly mezi lidmi samými. Galileo Galilei, 1630


Stáhnout ppt "NEJBLIŽŠÍ PŘÍBUZNÍ Co jsem se od šimpanzů naučil Roger FOUTS Stephen Tukel MILLS."

Podobné prezentace


Reklamy Google