Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ZMĚNY SKUPENSTVÍ LÁTEK II. Vypařování, kapalnění, var Fázový diagram VY_32_INOVACE_07-19.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ZMĚNY SKUPENSTVÍ LÁTEK II. Vypařování, kapalnění, var Fázový diagram VY_32_INOVACE_07-19."— Transkript prezentace:

1 ZMĚNY SKUPENSTVÍ LÁTEK II. Vypařování, kapalnění, var Fázový diagram VY_32_INOVACE_07-19

2 Vypařování  Některé molekuly na povrchu kapaliny mají větší kinetickou energii a uniknou do prostoru nad kapalinou. Vytvoří páru  Je přeměna kapalné látky na páru.  Probíhá na volném povrchu kapaliny za každé teploty, při které ještě kapalina existuje.

3  Rychlost vypařování roste - s rostoucí teplotou - se zvětšením volného povrchu kapaliny - odstraňujeme-li páry nad volným povrchem  Při přeměně kapaliny na páru téže teploty přijme kapalina skupenské teplo vypařování L v.  Měrné skupenské teplo vypařování

4 Var  Zahřejeme-li kapalinu na teplotu varu t v, začnou se uvnitř kapaliny vytvářet bubliny páry. Ty se zvětšují a stoupají k volnému povrchu.  Kapalina se vypařuje v celém svém objemu.  Za normálního tlaku – normální teplota varu.  S rostoucím tlakem se teplota varu zvyšuje.

5 Kapalnění (kondenzace)  Přeměna páry na kapalinu.  Dochází k ní snižováním teploty nebo je důsledkem snižování objemu páry.  Při kondenzaci se uvolňuje skupenské teplo kondenzační.  Měrné skupenské teplo kondenzační – je rovno měrnému skupenskému teplu vypařování téže látky při stejné teplotě.

6 Sytá pára  V uzavřené nádobě s kapalinou za stálé teploty nastane po nějaké době dynamická rovnováha mezi vypařováním a kondenzací. Vytvořila se sytá pára.  Sytá pára – pára, která je v rovnovážném stavu se svou kapalinou.  Při konstantní teplotě je tlak syté páry stálý, nezávisí na objemu kapaliny.  S rostoucí teplotou tlak syté páry roste.

7 Fázový diagram  Znázorňuje rovnovážný stav dané látky mezi jednotlivými skupenstvími  Skládá se ze tří křivek: - křivka syté páry k p - křivka tání k t - křivka sublimační k s ksks kpkp ktkt K A Plynné skupenství Pevné látky Kapaliny p T A – trojný bod (rovnovážný stav skupenství pevného, kapalného a plynného) K- kritický bod

8 Děkuji za pozornost. Autor DUM: Mgr. Sylva Divišová Autor obrázků: Mgr. Sylva Divišová


Stáhnout ppt "ZMĚNY SKUPENSTVÍ LÁTEK II. Vypařování, kapalnění, var Fázový diagram VY_32_INOVACE_07-19."

Podobné prezentace


Reklamy Google