Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Těžnice a těžiště trojúhelníku Materiál je určen k bezplatnému používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Těžnice a těžiště trojúhelníku Materiál je určen k bezplatnému používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv."— Transkript prezentace:

1 Těžnice a těžiště trojúhelníku Materiál je určen k bezplatnému používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv další používání podléhá autorskému zákonu. Projekt Škola činností CZ.1.07/1.4.00/21.30.20VY_42_INOVACE_M42 Tento výukový materiál vznikl v rámci Operačního programu Vzdělání pro konkurenceschopnost. Základní škola Loket, okres Sokolov

2 Název: Těžnice a těžiště trojúhelníku Anotace: seznámení s těžištěm a těžnici trojúhelníku, sestrojení těžnic a těžiště Autor: Mgr. Julie Štojdlová Jazyk: čeština Očekávaný výstup:žáci pochopí co je těžiště a těžnice, vyzkouší to „živě“ a naučí se rýsovat těžnice a těžiště Klíčová slova: trojúhelník, střed, strana, těžnice, těžiště Druh učebního materiálu: interaktivní Druh interaktivity: vyuková prezentace Cílová skupina: 11 – 12 let Stupeň a typ vzdělávání: 2. stupeň ZŠ Ročník: 6. Vazby na ostatní materiály:

3 TĚŽNICE A TĚŽIŠTĚ TROJÚHELNÍKU

4 Trojúhelník s ryskou zkusíme udržet na propisce nebo na obyčejné tužce. Viz obrázky níže:

5 Popište svůj pokus. Udrží se trojúhelník na propisce v libovolném bodě ?

6 Ne, v libovolném bodě se neudrží. Udrží se jen v jednom bodě, kterému říkáme těžiště Postup zjištění těžiště trojúhelníku : Narýsujeme trojúhelník ABC, kde

7 A B C pomocí kružítka narýsujeme střed každé strany Spojíme střed každé strany s protějším vrcholem T

8 Průsečík těchto polopřímek označíme písmenem T. Úsečky AS a, BS b a CS c jsou těžnice trojúhelníku ABC a bod T, který je jejich průsečíkem je těžiště tohoto trojúhelníku.

9 Autor: Mgr. Julie Štojdlová Základní škola Loket, okres Sokolov julie.stojdlova@zsloket.cz březen 2012 Objekty, použité k vytvoření sešitu, jsou součástí SW Smart Notebook nebo pocházejí z veřejných knihoven obrázků (public domain) nebo jsou vlastní originální tvorbou autora.


Stáhnout ppt "Těžnice a těžiště trojúhelníku Materiál je určen k bezplatnému používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv."

Podobné prezentace


Reklamy Google