Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Neodkladná resuscitace. Resuscitace je: poskytována postiženému na místě vzniku náhlé, život ohrožující příhody, kdy jsou vážně ohroženy životně důležité.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Neodkladná resuscitace. Resuscitace je: poskytována postiženému na místě vzniku náhlé, život ohrožující příhody, kdy jsou vážně ohroženy životně důležité."— Transkript prezentace:

1 Neodkladná resuscitace

2 Resuscitace je: poskytována postiženému na místě vzniku náhlé, život ohrožující příhody, kdy jsou vážně ohroženy životně důležité funkce

3 Dělení resuscitace Základní neodkladná resuscitace Rozšířená neodkladná resuscitace Resuscitační a intenzivní péče Neodkladná resuscitace novorozenců a malých dětí Neodkladná resuscitace dětí nad osm let

4 Abeceda resuscitace A (airway)průchodnost dýchacích cest B (brething)umělé dýchání C (circulation)umělý krevní oběh D (drugs)podání léků ECG (ElectroCardioGraf) monitorace, sledování EKG křivky F (fibrillation treatment)defibrilace mechanickáprekordiální úder elektrická pomocí defibrilátoru

5 Jak vyšetříme postiženého? Zjistíme: stav vědomí zda dýchá zda postižený nemá další poranění, nějakou chorobu (např. průkaz diabetika)

6 Uvolnění dýchacích cest U postiženého v bezvědomí provedeme po otočení na záda ZÁKLON HLAVY. V některých případech se jedná o ŽIVOT ZACHRAŇUJÍCÍ ÚKON, záklon hlavy může obnovit spontánní dýchání.

7 Zhodnocení dýchání Hodnotíme rytmus dechu, pravidelnost. Normální dýchání je ve stejném rytmu. Hodnotíme poslechem, položením ruky na hrudník. LAPAVÉ DECHY – zvláštní dechová aktivita typická pro časné fáze zástavy oběhu. Příčina: neokysličený mozek snižuje frekvenci signálů. Postupně se prodlužují intervaly mezi nádechy – následuje „lapání“ po dechu, „divné“ pohyby břicha či úst („jako kapr“), postupně dojde k úplné zástavě dechové aktivity. Lapavé nádechy – postupujeme tak, jako by šlo o zástavu oběhu – zahájíme resuscitaci.

8 KPR Provádíme při náhlé zástavě oběhu (NZO) – srdce selhává jako pumpa. Zahajujeme ji vždy, když je postižený v bezvědomí a nedýchá (lapavé dechy). Poloha na zádech s mírně zakloněnou hlavou (uvolněné dýchací cesty). Základní úkon resuscitace je nepřímá masáž srdce – stlačování hrudní kosti (mezi prsními bradavkami) frekvencí asi 100 stlačení za minutu do hloubky asi 5-6 cm. Pokud je na místě zástavy zachránce schopný a ochotný poskytovat dýchání z plic do plic, měla by být resuscitace prováděna střídáním 30 stlačení : 2 vdechům. Dýchání z plic do plic však není nutné provádět, pokud trvají lapavé nádechy. U DĚTÍ – uvolnit dýchací cesty (úder mezi lopatky). Vždy by mělo být součástí resuscitace dýchání z plic do plic.

9 Aed – automatický externí defibrilátor Přístroj určený k obnovení pravidelné činnosti srdce pomocí elektrického výboje. Používá se v případě srdeční arytmie. Po zapnutí přístroje se řídíme pokyny přístroje. POZOR masáž srdce přerušíme pouze na výzvu přístroje!!!


Stáhnout ppt "Neodkladná resuscitace. Resuscitace je: poskytována postiženému na místě vzniku náhlé, život ohrožující příhody, kdy jsou vážně ohroženy životně důležité."

Podobné prezentace


Reklamy Google