Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

POČASÍ A PODNEBÍ Mgr. Petr Králík. Obsah Počasí Počasí Atmosférické fronty Atmosférické fronty Předpověď počasí Předpověď počasí Podnebí Podnebí Podnebné.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "POČASÍ A PODNEBÍ Mgr. Petr Králík. Obsah Počasí Počasí Atmosférické fronty Atmosférické fronty Předpověď počasí Předpověď počasí Podnebí Podnebí Podnebné."— Transkript prezentace:

1 POČASÍ A PODNEBÍ Mgr. Petr Králík

2 Obsah Počasí Počasí Atmosférické fronty Atmosférické fronty Předpověď počasí Předpověď počasí Podnebí Podnebí Podnebné pásy Podnebné pásy

3 POČASÍ Okamžitý stav v ovzduší na určitém místě. Okamžitý stav v ovzduší na určitém místě. Meteorologie. Meteorologie. Meteorologické prvky – teplota, srážky, oblačnost, vlhkost vzduchu … Meteorologické prvky – teplota, srážky, oblačnost, vlhkost vzduchu … Pamatujete si, ve které vrstvě atmosféry se utváří většina meteorologických dějů? Pamatujete si, ve které vrstvě atmosféry se utváří většina meteorologických dějů?

4 ATMOSFÉRICKÉ FRONTY Atmosférická fronta je přechodné pásmo mezi dvěma vzduchovými hmotami o rozdílné teplotě a vlhkosti v troposféře. Víte jak se atmosférické fronty dělí?

5 Teplá fronta Teplá vzduchová hmota se nasouvá na studenou a dochází k tvorbě oblaků. Přináší atmosférické srážky mírnější intenzity, ale delšího trvání. Při přechodu tlak vzduchu pozvolna poklesne, teplota mírně stoupne.

6 Studená fronta Studený vzduch vytlačuje teplejší prudce do výšky a tvoří se bouřková oblačnost. Po přechodu se ochladí a zpravidla fouká silný vítr, srážky se vyskytují ve formě přeháněk.

7 ATMOSFÉRICKÉ FRONTY Značení atmosférických front: 1. Studená fronta 2. Teplá fronta 3. Okluzní fronta 4. Stacionární fronta Výstupky označují směr pohybu fronty.

8 PŘEDPOVĚĎ POČASÍ základem jsou meteorologická měření a pozorování základem jsou meteorologická měření a pozorování snímky z družic a radarů (viz www.chmi.cz) snímky z družic a radarů (viz www.chmi.cz)www.chmi.cz z pozorování se sestavují synoptické mapy z pozorování se sestavují synoptické mapy

9 Meteorologická družice Synoptická mapa

10 PODNEBÍ dlouhodobý stav atmosféry dlouhodobý stav atmosféry klimatologie klimatologie podnebí ovlivňují klimatogeografičtí činitelé podnebí ovlivňují klimatogeografičtí činitelé Pokus se je vyjmenovat.

11 Klimatogeografičtí činitelé zeměpisná šířka zeměpisná šířka všeobecná cirkulace atmosféry všeobecná cirkulace atmosféry vzdálenost od oceánu vzdálenost od oceánu oceánské proudy oceánské proudy zemský povrch a jeho vlastnosti zemský povrch a jeho vlastnosti činnost člověka činnost člověka

12 PODNEBÍ Vyhledej v atlase světové rekordy: a) teplot b) srážek

13 PODNEBNÉ PÁSY rovníkový rovníkový tropický střídavě vlhký tropický střídavě vlhký tropický suchý tropický suchý subtropický subtropický mírný mírný subarktický, subantarktický subarktický, subantarktický arktický, antarktický arktický, antarktický

14 Seznam použitých zdrojů KAŠPAROVSKÝ, Karel. Zeměpis II. v kostce: pro střední školy : [regionální geografie]. 1. vyd. Praha: Fragment, 2008, 184 s. Maturita v kostce. ISBN 978-802-5305-850 KAŠPAROVSKÝ, Karel. Zeměpis II. v kostce: pro střední školy : [regionální geografie]. 1. vyd. Praha: Fragment, 2008, 184 s. Maturita v kostce. ISBN 978-802-5305-850 [online]. [cit. 2013-02-16]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:GOES_8_Spac0255.jpg [online]. [cit. 2013-02-16]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:GOES_8_Spac0255.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:GOES_8_Spac0255.jpg [online]. [cit. 2013-02-16]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Weather_fronts.svg [online]. [cit. 2013-02-16]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Weather_fronts.svg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Weather_fronts.svg [online]. [cit. 2013-02-16]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Warmfront_no_language.svg [online]. [cit. 2013-02-16]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Warmfront_no_language.svg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Warmfront_no_language.svg [online]. [cit. 2013-02-16]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Studena_fronta.jpg [online]. [cit. 2013-02-16]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Studena_fronta.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Studena_fronta.jpg [online]. [cit. 2013-02-16]. Dostupné z: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nimbus-1_weather_maps.gif [online]. [cit. 2013-02-16]. Dostupné z: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nimbus-1_weather_maps.gif http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nimbus-1_weather_maps.gif


Stáhnout ppt "POČASÍ A PODNEBÍ Mgr. Petr Králík. Obsah Počasí Počasí Atmosférické fronty Atmosférické fronty Předpověď počasí Předpověď počasí Podnebí Podnebí Podnebné."

Podobné prezentace


Reklamy Google