Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Věra Pavlátová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Věra Pavlátová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného."— Transkript prezentace:

1

2 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Věra Pavlátová. Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV). 9.

3 Autor:Mgr. Věra Pavlátová Anotace:Materiál vychází ze vzdělávací oblasti Člověk a příroda, vzdělávacího oboru Přírodopis, Obecná biologie. Žáci se seznamují s projevy života, s principem fotosyntézy. Očekávaný výstup dle ŠVP: Druh učebního materiálu: Cílová skupina: Stupeň a typ vzdělávání: Typická věková skupina: Žák rozliší základní projevy a podmínky života. Prezentace, DUM. Je možné ji použít v rámci expozice i fixace, délka aktivity 45 minut. Žák, naplňuje zde KK k řešení problémů, k učení, komunikativní, sociální a personální. Základní vzdělávání − druhý stupeň. Prezentace je vhodná i pro 1. stupeň ZV. 11−12 let, 6. třída KLIKNĚTE NA F 5

4 Do jaké geosféry patří: BIOSFÉRA HYDROSFÉRA ATMOSFÉRA PEDOSFÉRA Pro správnou odpověď klikněte dle pořadí čísel na obrázky.

5 Jakými geosférami je tvořena Země? A B C 5.

6 ŽIVÝ ORGANISMUS: − Pohyb − Růst a vývin − Dědičnost − Dráždivost − Rozmnožování − Vývoj OKOLÍ ENERGIE − Dýchání − Potrava ENERGIE − Pohyb − Myšlení LÁTKY − Potrava − Vdech LÁTKY − Vylučování − Výdech Aby mohl organismus žít, musí zabezpečit všechny tyto životní projevy!

7  Živočichové se pohybují z místa na místo, rostliny jsou na místě a spíše se jen ohýbají.  K pohybu slouží: bičíky, brvy, svalový vak, končetiny Videa pohyb rostlin:

8 Metabolismus je výměna látek a energie (někdy i informací) mezi organismem a okolím. 10.

9  Všechny živé organismy během svého života rostou a vyvíjejí se = mění se.  Tyto změny jsou nevratné!

10 Rodiče předávají své vlastnosti (výška, barva očí, vlasů, talent…) potomkům v podobě genetické informace Ú.: Jaké máte vlastnosti po svých rodičích?

11 Živé organismy přijímají ze svého okolí podněty a reagují na ně

12  Rozmnožování zaručuje pokračování života.  Nepohlavní − nový jedinec vzniká jen z jednoho rodiče.  Pohlavní − nový jedinec vzniká podílením dvou rodičů

13 Vývoj určitého druhu organismů se nazývá evoluce. 23.

14 Živočichové získávají živiny z potravy, rostliny z půdy a z atmosféry a slunečního záření (FOTOSYNTÉZA). + cukr (glukóza) edia.org/wiki/File:Floy d_likes_popcorn.theo ra.ogv edia.org/wiki/File:Floy d_likes_popcorn.theo ra.ogv Video: edia.org/wiki/File:Floy d_likes_popcorn.theo ra.ogv edia.org/wiki/File:Floy d_likes_popcorn.theo ra.ogv Na zelené barvivo (chlorofyl) v rostlině působí sluneční záření, voda a oxid uhličitý a vzniká kyslík a cukr (glukóza).

15 Reakce organismů na podněty z okolí. 2.Předávání vlastností z rodičů na potomky. 3.Změna druhu za milióny let, jiným slovem evoluce. 4.Doprava živočichů z místa na místo. 5.Nevratná změna organismu během jeho života.

16 1.DRÁŽDIVOST 2.DĚDIČNOST 3.VÝVOJ 4.POHYB 5.RŮST

17  ČABRADOVÁ, V.; HASCH, F. Přírodopis pro 6. ročník základní školy a primu víceletého gymnázia. Plzeň : Fraus, ISBN X.  Magellan. [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: 1.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Animals.gif  Jorge Barrios. [cit ]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: 2.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nubes_movimiento2.gif  Wicki. [cit ]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: 3.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ocean_Spokojny.JPG  [cit ]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: 4.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Soil_profile.png  [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: 5.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jordens_inre.jpg  HonzaXJ. [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: 6.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Trapka_velka_Paramecium_caudatum.jp g?uselang=cs  Shazz. [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: 7.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Euglena.svg  Waugsberg. [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: 8.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Helix_pomatia_89a.jpg

18  Ervín Pospíšil. [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: 9. { "@context": "http://schema.org", "@type": "ImageObject", "contentUrl": "http://images.slideplayer.cz/3627964/11/slides/slide_17.jpg", "name": " Ervín Pospíšil.[cit. 2011-10-08]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: 9.", "description": "

19  Mrlopez2681. [cit ]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: 18.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:CF _ gif  Fac-Man. [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: 19.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tewkesbury_Medieval_Festival_2009_- _Melee.jpg  JTojnar. [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: 20.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Binary_fission_es.svg  Mike Pennington. [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: 21.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mating_Common_Toads_(Bufo_bufo)_- _geograph.org.uk_-_ jpg  Ajor933. [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: 22.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sauterelle_peruvienne_en_plein_acte_se xuel.jpg  José-manuel Benitos. [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: 23.  Stepa. [cit ]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: 24.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Fotosynteza3.png  Andrew. [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: 25.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mouse_kill.jpg


Stáhnout ppt "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Věra Pavlátová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného."

Podobné prezentace


Reklamy Google