Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Rhyniophyta. Rhyniophyta – první suchozemské rostliny.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Rhyniophyta. Rhyniophyta – první suchozemské rostliny."— Transkript prezentace:

1 Rhyniophyta

2 Rhyniophyta – první suchozemské rostliny

3 nejstarší Rhyniophyta Cooksonia – považována za nejstarší skutečně jednoznačný makroskopický doklad vyšších rostlin svrchní silur, spodní devon (420-390)

4

5 Rhyniophyta rostliny žijící od siluru do devonu, dnes vymřelé mělké vody, bažinatá pobřeží stonek s cévními svazky podzemní části podobné kořenům = rhizomoidy nadzemní stonkové části = mezomy koncové části od rozvětvení k vrcholu stonku = telomy, někdy se sporangii

6 Rozmnožovací cyklus Rhyniophyt R! O!

7 svrchní silur spodní devon Protracheophyta 410 420 400 390 380 370 360 svrchní devon Rhyniophyta Trimerophyta Zosterophyllophyta Lycopodiophyta „Progymnospermae“, Spermatophyta, (Euphyllophyta) Equisetophyta,Polypodiophyta,

8 Mechorosty (Bryophyta)

9 vyšší rostliny, u nichž se ještě soustava vodivých pletiv řádně nevyvinula gametofyt převažuje nad sporofytem vývojově pokročilejší druhy mají tělo, jež nazýváme ještě stélka rozlišeno na tyto části: - příchytná vlákna (rhizoidy) - lodyžka (kauloid) - lístky (fyloidy)

10 Mechorosty (Bryophyta) na gametofytu se tvoří - samčí gametangia (pelatky nebo-li antheridia) - samičí gametangia (zárodečníky nebo-li archegonia) V samčích pelatkách se tvoří gamety – spermatozoidy. V samičích zárodečnících se tvoří gamety – oosféry.

11 Rozmnožovací cyklus mechorostů

12 Význam mechorostů chrání půdu před erozí zadržují velké množství vláhy v půdě poskytují rašelinu společně s lišejníky jsou jediným zdrojem potravy pro některé býložravce v severské tundře dříve i význam v hygieně člověka

13 Mechorosty (Bryophyta) dělíme je na tři třídy: hlevíky(Anthocerotopsida) játrovky(Marchantiopsida) mechy(Bryopsida)

14 hlevíky(Anhthocerotopsida ) Hlevíček hladký (Phaeoceros laevis)

15 játrovky(Marchantiopsida) porostnice mnohotvárná samičí terče na jejichž spodní straně jsou zárodečníky lupenitá stélka gametofytu

16 křižítka (Lophozia ventricosa)

17 Mechy (Bryopsida)

18 Mechy - patří spolu s hlevíky a játrovkami do skupiny mechorosty - stélka je rozlišena na lodyžku, lístky a příchytná vlákna - nemají pravá vodivá pletiva - gametofyt je zelený a v životním cyklu převládá - sporofyt je nezelený a tedy celý život závislý na gametofytu (štět s tobolkou)

19 Stavba těla tobolka štět lístky lodyžka příchytná vlákna rhizoidy fyloidy kauloid

20 Rozmnožovací cyklus mechů

21

22 měřík tečkovaný Běžný mech, který roste nejčastěji blízko vod.

23 Ploník obecný Mohutný mech s délkou i přes 25 cm. Lístky jsou ostře špičaté a za sucha odstávají od lodyžky. Štět asi 10 cm dlouhý má červenou barvu. Stanoviště: hory, rašelinné louky, vrchoviště, světliny. Jeden z nejběžnějších mechů.

24 Bělomech sivý Podklad porůstá ve velkých polštářích mocně nasávajících vodu. Je mechem dvoudomým, výjimečně plodným. Roste hlavně v jehličnatých lesích s chudšími půdami.

25 Dvouhrotec chvostnatý Asi 10cm vysoký mech, s hustými, srpovitě zahnutými lístky. Roste v jehličnatých lesích na zemi, i na pařezech a kmenech stromů, na skalách a spadlých kamenech od nížin až do vysokých hor.

26 Rašeliník člunkolistý Obývá světlá místa a tvoří zelenavé koberce na podmáčených místech. Nemá rhizoidy. Spodní (neosvětlená) část rostliny se postupně rozpadá a časem tak přispívá k tvorbě rašeliny.

27 rašeliniště v Krkonoších


Stáhnout ppt "Rhyniophyta. Rhyniophyta – první suchozemské rostliny."

Podobné prezentace


Reklamy Google