Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Rhyniophyta.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Rhyniophyta."— Transkript prezentace:

1 Rhyniophyta

2 Rhyniophyta – první suchozemské rostliny

3 nejstarší Rhyniophyta
svrchní silur, spodní devon ( ) Cooksonia – považována za nejstarší skutečně jednoznačný makroskopický doklad vyšších rostlin

4

5 Rhyniophyta rostliny žijící od siluru do devonu, dnes vymřelé
mělké vody, bažinatá pobřeží stonek s cévními svazky podzemní části podobné kořenům = rhizomoidy nadzemní stonkové části = mezomy koncové části od rozvětvení k vrcholu stonku = telomy, někdy se sporangii

6 Rozmnožovací cyklus Rhyniophyt

7 Lycopodiophyta „Progymnospermae“, Spermatophyta, (Euphyllophyta) Equisetophyta,Polypodiophyta, svrchní devon 360 Rhyniophyta Trimerophyta Zosterophyllophyta 370 380 390 spodní devon 400 410 svrchní silur 420 Protracheophyta

8 Mechorosty (Bryophyta)

9 Mechorosty (Bryophyta)
vyšší rostliny, u nichž se ještě soustava vodivých pletiv řádně nevyvinula gametofyt převažuje nad sporofytem vývojově pokročilejší druhy mají tělo, jež nazýváme ještě stélka rozlišeno na tyto části: příchytná vlákna (rhizoidy) lodyžka (kauloid) lístky (fyloidy)

10 Mechorosty (Bryophyta)
na gametofytu se tvoří samčí gametangia (pelatky nebo-li antheridia) samičí gametangia (zárodečníky nebo-li archegonia) V samčích pelatkách se tvoří gamety – spermatozoidy. V samičích zárodečnících se tvoří gamety – oosféry.

11 Rozmnožovací cyklus mechorostů

12 Význam mechorostů chrání půdu před erozí
zadržují velké množství vláhy v půdě poskytují rašelinu společně s lišejníky jsou jediným zdrojem potravy pro některé býložravce v severské tundře dříve i význam v hygieně člověka

13 Mechorosty (Bryophyta)
dělíme je na tři třídy: hlevíky (Anthocerotopsida) játrovky (Marchantiopsida) mechy (Bryopsida)

14 hlevíky (Anhthocerotopsida)
Hlevíček hladký (Phaeoceros laevis)

15 játrovky (Marchantiopsida)
lupenitá stélka gametofytu samičí terče na jejichž spodní straně jsou zárodečníky porostnice mnohotvárná

16 křižítka (Lophozia ventricosa)

17 Mechy (Bryopsida)

18 Mechy - patří spolu s hlevíky a játrovkami do skupiny mechorosty
- stélka je rozlišena na lodyžku, lístky a příchytná vlákna - nemají pravá vodivá pletiva - gametofyt je zelený a v životním cyklu převládá - sporofyt je nezelený a tedy celý život závislý na gametofytu (štět s tobolkou)

19 Stavba těla fyloidy kauloid rhizoidy tobolka štět lístky lodyžka
příchytná vlákna rhizoidy

20 Rozmnožovací cyklus mechů

21

22 měřík tečkovaný Běžný mech, který roste nejčastěji blízko vod.

23    Ploník obecný Mohutný mech s délkou i přes 25 cm. Lístky jsou ostře špičaté a za sucha odstávají od lodyžky. Štět asi 10 cm dlouhý má červenou barvu. Stanoviště: hory, rašelinné louky, vrchoviště, světliny. Jeden z nejběžnějších mechů.

24 Bělomech sivý Podklad porůstá ve velkých polštářích mocně nasávajících vodu. Je mechem dvoudomým, výjimečně plodným. Roste hlavně v jehličnatých lesích s chudšími půdami.

25 Dvouhrotec chvostnatý
Asi 10cm vysoký mech, s hustými, srpovitě zahnutými lístky. Roste v jehličnatých lesích na zemi, i na pařezech a kmenech stromů, na skalách a spadlých kamenech od nížin až do vysokých hor.

26 Rašeliník člunkolistý
Obývá světlá místa a tvoří zelenavé koberce na podmáčených místech. Nemá rhizoidy. Spodní (neosvětlená) část rostliny se postupně rozpadá a časem tak přispívá k tvorbě rašeliny.

27 rašeliniště v Krkonoších


Stáhnout ppt "Rhyniophyta."

Podobné prezentace


Reklamy Google