Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ORGANISMY A SYSTÉM ŘASY A MECHOROSTY Zelené řasy Zelené řasy je významné oddělení jednobuněčných i mnohobuněčných stélkatých zelených rostlin. Představují.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ORGANISMY A SYSTÉM ŘASY A MECHOROSTY Zelené řasy Zelené řasy je významné oddělení jednobuněčných i mnohobuněčných stélkatých zelených rostlin. Představují."— Transkript prezentace:

1 ORGANISMY A SYSTÉM ŘASY A MECHOROSTY Zelené řasy Zelené řasy je významné oddělení jednobuněčných i mnohobuněčných stélkatých zelených rostlin. Představují blízké příbuzné vyšších rostlin, které se z jedné linie zelených řas vyvinuly.

2 ORGANISMY A SYSTÉM ŘASY A MECHOROSTY Stavba- buňka Jejich fotosyntetickým barvivem je především chlorofyl. Chloroplasty mají dvě obalné membrány. Zelené řasy mají v typickém případě dva nebo čtyři bičíky.

3 ORGANISMY A SYSTÉM ŘASY A MECHOROSTY Buněčná stěna je zpravidla celulózní. Obecně bývají jejich stěny zpevněny uhličitanem vápenatým, křemičitými sloučeninami. Zelené řasy jsou často jednobuněčné, ale několikrát v evoluční historii zelených řas vznikla do určité míry i mnohobuněčnost.

4 ORGANISMY A SYSTÉM ŘASY A MECHOROSTY Podoba zelených řas je rozmanitá - od vláken po trubice, jednoduchých listů až mnohem složitějších. Mají různé typy stélek - od mikroskopických jednobuněčných až po makroskopické. Mnohé ze zelených řas jsou relativně primitivní jednobuněčné organizmy.

5 ORGANISMY A SYSTÉM ŘASY A MECHOROSTY Rozmnožování Zelené řasy se rozmnožují pohlavně i nepohlavně. Nepohlavní rozmnožování zajišťují spory vzniklé mitózou buněk. Ve většině případů dochází pravidelně i k pohlavnímu rozmnožování. Nejprve splynou cytoplazmy obou pohlavních buněk, načež splynou jádra. Takto vzniklá zygota obvykle prochází stádiem klidu.

6 ORGANISMY A SYSTÉM ŘASY A MECHOROSTY Výskyt Žijí ve sladkých i slaných vodách, kde se přichycují na kameny ve skalnatých pobřežích. Zde přežijí jen díky svému pružnému tělu a schopnosti splývání na vlnách, jinak by je příbojové vlny rozdrtily. Daří se jim hlavně v mělkých, tropických lagunách.

7 ORGANISMY A SYSTÉM ŘASY A MECHOROSTY Zelené řasy na pobřežní čáře Místo s největším počtem řas je bezkonkurenčně Sargasové moře.

8 ORGANISMY A SYSTÉM ŘASY A MECHOROSTY Dále můžeme zelené řasy spatřit v půdě, na kamenech, na rostlinách, v teplotních extrémech. Jsou důležitými primárními producenty a jsou významnou složkou potravy mnoha organismů. Některé zelené řasy tvoří fotosyntetizující část lišejníků, některé zase jsou původci infekčních onemocnění.

9 ORGANISMY A SYSTÉM ŘASY A MECHOROSTY Zelené řasy - zástupci zelených řas

10 ORGANISMY A SYSTÉM ŘASY A MECHOROSTY

11

12 zrněnka Třída: Zelenivky Popis: V buňce je jen jedno jádro, jeden chloroplast, vlákna buňky jsou stejnocenné. Rozmnožuje se dělením, nepohlavně výtrusy, vegetativně fragmentací, pohlavně, vláknitá nebo pletivná stélka

13 ORGANISMY A SYSTÉM ŘASY A MECHOROSTY zrněnka Nacházíme ji v půdě, na kůře stromů, ale také jako zelený prášek. Na jejím povrchu periplast nebo pevná buněčná stěna Žijí jednotlivě slizem nebo v cenóbiích – kolonie tvořena jednou generací v době nepřízně se tvoří aktinety = tlustostěnné nepohyblivé spory

14 ORGANISMY A SYSTÉM ŘASY A MECHOROSTY Buňka zrněnky:

15 ORGANISMY A SYSTÉM ŘASY A MECHOROSTY

16 Mechorosty  Mechorosty jsou primitivní vyšší rostliny, které ještě nemají vytvořená pravá vodivá pletiva.  Jejich těla mají charakter stélky.  Patří mezi výtrusné rostliny.

17 ORGANISMY A SYSTÉM ŘASY A MECHOROSTY Charakteristika  Mechorosty jsou zelené rostliny nižšího vzrůstu (nejvyšším zástupcem je novoguinejský mech dorůstající výšky až 70 cm).  Ekologicky jsou vázané zejména na stanoviště s vysokou a vyšší vzdušnou vlhkostí.

18 ORGANISMY A SYSTÉM ŘASY A MECHOROSTY Význam  Význam mechorostů tkví hlavně v zadržování vody a tak bránění povodním.  Dalšími funkcemi jsou ochrana proti erozi, tvorba humusu a vznik rašeliny (hnojivo, palivo, léčebné využití).

19 ORGANISMY A SYSTÉM ŘASY A MECHOROSTY  Oplození vyžaduje vodní prostředí - samčí gamety jsou aktivně pohyblivé dvoubičíkaté spermatické buňky  Mechorosty jsou schopné i vegetativního rozmnožování. Děje se tak především odlomením různých částí stélky, nebo tzv. množilek (gemy)

20 ORGANISMY A SYSTÉM ŘASY A MECHOROSTY  Oddělení  Hlevíky Hlevíky  Játrovky Játrovky  Mechy Mechy

21 ORGANISMY A SYSTÉM ŘASY A MECHOROSTY SYSTÉM VYŠŠÍCH ROSTLIN Oddělení: Mechorosty  chybí dokonalá vodivá pletiva  kutikula sice přítomna, ale tělo je de facto stélka  rozmnožování: rodozměna, vegetativní

22

23 ORGANISMY A SYSTÉM ŘASY A MECHOROSTY Třída: Játrovky  lupenitá stélka  rozmnožování: pohlavně, vegetativně („mističky“)  zástupci: porostnice mnohotvárná

24 ORGANISMY A SYSTÉM ŘASY A MECHOROSTY Porostnice mnohotvárná

25 ORGANISMY A SYSTÉM ŘASY A MECHOROSTY Třída: Mechy zástupci: rašeliník

26 ORGANISMY A SYSTÉM ŘASY A MECHOROSTY ploník ztenčený

27 ORGANISMY A SYSTÉM ŘASY A MECHOROSTY trávník Schreberův

28 ORGANISMY A SYSTÉM ŘASY A MECHOROSTY Měřík obecný

29 ORGANISMY A SYSTÉM ŘASY A MECHOROSTY Měřík pod mikroskopem

30 ORGANISMY A SYSTÉM ŘASY A MECHOROSTY bělomech sivý

31 ORGANISMY A SYSTÉM ŘASY A MECHOROSTY Třída: Játrovky  lupenitá stélka  rozmnožování: pohlavně, vegetativně  zástupci: porostnice mnohotvárná

32 ORGANISMY A SYSTÉM ŘASY A MECHOROSTY SKUPINA: KAPRAĎOROSTY Oddělení: Ryniofyty fosilní (prvohory - silur) asi základ vyšších rostlin dřevostředný cévní svazek pokožka s průduchy

33 ORGANISMY A SYSTÉM ŘASY A MECHOROSTY Oddělení: Plavuně  cévy (tracheje) + cévice (tracheidy)  pokožka s průduchy, bez kutikuly  v ČR jsou všechny plavuně chráněny zákonem zástupci:  plavuň vidlačka  vraneček

34 ORGANISMY A SYSTÉM ŘASY A MECHOROSTY vraneček brvitý

35 ORGANISMY A SYSTÉM ŘASY A MECHOROSTY plavuň vidlačka

36 ORGANISMY A SYSTÉM ŘASY A MECHOROSTY plavuň vidlička

37 ORGANISMY A SYSTÉM ŘASY A MECHOROSTY Oddělení: Přesličky  konec prvohor > vznik kamenouhelných slojí  plazivý oddenek, dutý článkovaný stonek  šupinaté listy přisedají ke stonku zástupci:  přeslička rolní jarní (rozmnožování) + letní lodyha (asimilace)  přeslička lesní letní lodyha vyrůstá přímo na jarní

38 ORGANISMY A SYSTÉM ŘASY A MECHOROSTY Přeslička rolní

39

40 ORGANISMY A SYSTÉM ŘASY A MECHOROSTY Oddělení: Kapradiny zástupci: kapraď samec papratka samičí osladič obecný sleziník routička

41 ORGANISMY A SYSTÉM ŘASY A MECHOROSTY kapraď samec

42 ORGANISMY A SYSTÉM ŘASY A MECHOROSTY papratka samičí

43 ORGANISMY A SYSTÉM ŘASY A MECHOROSTY osladič obecný

44 ORGANISMY A SYSTÉM ŘASY A MECHOROSTY sleziník routička

45 ORGANISMY A SYSTÉM ŘASY A MECHOROSTY sleziník routička


Stáhnout ppt "ORGANISMY A SYSTÉM ŘASY A MECHOROSTY Zelené řasy Zelené řasy je významné oddělení jednobuněčných i mnohobuněčných stélkatých zelených rostlin. Představují."

Podobné prezentace


Reklamy Google