Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Algoritmus a jeho vlastnosti YD14TED Projekt 1 - Prezentace ČVUT FEL  2010 Radoslava Jandová STM.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Algoritmus a jeho vlastnosti YD14TED Projekt 1 - Prezentace ČVUT FEL  2010 Radoslava Jandová STM."— Transkript prezentace:

1 Algoritmus a jeho vlastnosti YD14TED Projekt 1 - Prezentace ČVUT FEL  2010 Radoslava Jandová STM

2 Algoritmus a jeho vlastnosti YD14TED Prezentace jandora1  2010 1 2 3 4 5 6 7 Co se stane, když... Co je to algoritmus Trocha historie nikoho nezabije Vlastnosti algoritmu Druhy algoritmů Nejznámější algoritmy Závěr

3 ON/OFF YD14TED Prezentace jandora1  2010 1 Co se stane když... ?

4 Algoritmus je YD14TED Prezentace jandora1  2010 2 Co je to algoritmus součást našeho každodenního života teoretický princip řešení problému (oproti praktickému zápisu v programovacím jazyce) v obecné rovině přesný návod či instrukce k jakékoli činnosti v odborné rovině nejčastěji spojován s programováním postup splňující určité podmínky

5 YD14TED Prezentace jandora1  2010 3 Historie algoritmu Vznik algoritmů v obecné rovině se vznikem lidstva. První algoritmy ve vědě objevují se ve starém Řecku. Jako první je uváděn Euklidův algoritmus. Pojem algoritmus v té době ale nebyl znám. Původ slova algoritmus původní význam = „provádění aritmetiky pomocí arabských číslic“. „Otec“ slova algoritmus Abú Abd Alláh Muhammad ibn Músá al-Chwárizmí (Otec Abdulláha, Mohameda, syn Mojžíšův, pocházející z města Chwárizm), perský matematik z 9. století, který vytvořil systém arabských číslic.

6 Konečnost YD14TED Prezentace jandora1  2010 4 Vlastnosti algoritmu každý algoritmus musí skončit v libovolně velkém, ale konečném počtu kroků. Elementárnost Determinovanost Obecnost Resultativnost algoritmus neřeší jeden problém, ale obecnou třídu obdobných problémů. každý krok musí být jednoznačně a přesně definován. algoritmus vede od zpracování hodnot k výstupu, tzn. musí mít alespoň jeden výstup. algoritmus se skládá z konečného počtu elementárních (jednoduchých) kroků.

7 Rekurzivní algoritmy YD14TED Prezentace jandora1  2010 5 Druhy algoritmů které volají samy sebe. Heuristické algoritmy Paralelní algoritmy Pravděpodobnostní algoritmy Genetické algoritmy (probabilistické), které provádějí rozhodnutí náhodně. kdy můžeme rozdělit úlohu na více počítačů, což nám umožní rychlejší řešení. které pracují na základě napodobování biologických evolučních procesů. které nehledají přesné řešení, ale pouze vhodné přiblížení.

8 Euklidův algoritmus YD14TED Prezentace jandora1  2010 6 Některé známé algoritmy algoritmus, kterým lze určit největšího společného dělitele dvou přirozených čísel. Ballman-Fordův algoritmus Algoritmus de Casteljau Eratosthenovo síto Dijkstrův algoritmus algoritmus pro nalezení všech prvočísel menších než zadaná horní mez. algoritmus pro výpočet bodu na (Bézierově) křivce. algoritmus k nalezení nejkratší cesty v grafu. algoritmus počítá nejkratší cestu od uzlu k uzlu v ohodnoceném grafu.

9 YD14TED Prezentace jandora1  2010 7 Závěr Diskuze Dotazy Zdroje Děkuji za pozornost [1] Algoritmus, Euklides, Erastosthenos, de Casteljau, Dijkstr, Bellman-Fordův algoritmus. Poslední aktualizace 5. 2. 2010 Dostupné z http://cs.wikipedia.org/wiki/.http://cs.wikipedia.org/wiki/ [2] Sbírka Mozkolam - hrátky s matematickou logikou: Algoritmy, číslo 28 (prosinec 2009), Tappa, s.r.o., Praha, ISBN 978-83-248-0154-1.


Stáhnout ppt "Algoritmus a jeho vlastnosti YD14TED Projekt 1 - Prezentace ČVUT FEL  2010 Radoslava Jandová STM."

Podobné prezentace


Reklamy Google