Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Ledovce. - tělesa tvořená ledem Vznik ledovce ledovec je těleso tvořené přeměněnou sněhovou hmotou vzniká za stálého tlaku postupným odtáváním a mrznutím.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Ledovce. - tělesa tvořená ledem Vznik ledovce ledovec je těleso tvořené přeměněnou sněhovou hmotou vzniká za stálého tlaku postupným odtáváním a mrznutím."— Transkript prezentace:

1 Ledovce

2 - tělesa tvořená ledem

3 Vznik ledovce ledovec je těleso tvořené přeměněnou sněhovou hmotou vzniká za stálého tlaku postupným odtáváním a mrznutím sněhu a to v místech ležících nad sněžnou čarou místo vzniku ledovce se nazývá kar mezistádium přeměny sněhu na led se nazývá firn

4 Typy ledovců podle místa vzniku se rozlišují ledovce horské a kontinentální: pevninský ledovec (kontinentální) - mohutný ledovec velkých rozměrů, vzniká na plochém terénu, v současnosti - pouze v Antarktidě a v Grónsku, ale během pleistocénu pokrýval pevninský ledovec velkou část Evropy horské ledovce - vznikají ve velehorách, pohybují se po svahu až na dno údolí (př. Dachstein v Alpách)

5 Ledovcové kary a morény

6 Chamonix – Mont - Blanc

7 Argentina

8 Činnost ledovce Činností vznikají: ◦údolí ve tvaru U, ◦ledovcová jezera, ◦celé nížiny, ◦bludné balvany

9 Ledovcové kry odlomené části ledovců největší výskyt ker – v místech, kde pevninské ledovce sklouzávají do oceánů část kry vyčnívající nad hladinu je pouze 1/10 velikosti celého tělesa ledovcové kry (způsobeno rozdílem v hustotách) každý rok - 10 až 15 tisíc nových ledových ker, při své cestě oceánem postupně tají

10 Použité zdroje http://cs.wikipedia.org/wiki/Ledovec http://www.geology.cz/img/encyklopedie/i mgfile/obr_285.gif


Stáhnout ppt "Ledovce. - tělesa tvořená ledem Vznik ledovce ledovec je těleso tvořené přeměněnou sněhovou hmotou vzniká za stálého tlaku postupným odtáváním a mrznutím."

Podobné prezentace


Reklamy Google