Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: III/2VY_32_inovace_149.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: III/2VY_32_inovace_149."— Transkript prezentace:

1 Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: III/2VY_32_inovace_149

2 Jméno autora:Ing. Klára Šírová Třída/ročník:III. Datum vytvoření:17.10.2013 Vzdělávací oblast:Člověk a příroda Tematická oblast:Chemie kolem nás Předmět:Chemie Výstižný popis způsobu využití, případně metodické pokyny: Nitroderiváty – reakce, zástupci Klíčová slova:nitroderiváty Druh učebního materiálu:prezentace

3 Chemické vlastnosti nitroderivátů Nitroskupina má záporný mezomerní efekt (-M), proto snižuje u aromatických derivátů reaktivitu benzenového jádra. Elektrofilní substituci řídí do polohy meta-. Elektrofilní substituce nitroderivátů: HNO 3 + H 2 SO 4 nitrobenzen1,3-dinitrobenzen

4 Redukce nitroderivátů Nitroderiváty lze poměrně snadno redukovat. Praktické využití má redukce aromatických nitroderivátů. Výsledek je závislý na podmínkách provedení. Zn, alkal. prostředí Zn, zřeď. HCl

5 Zástupci nitroderivátů Nitromethan CH 3 NO 2 a nitroethan CH 3 CH 2 NO 2 Nitrobenzen Používají se jako dobrá organická rozpouštědla. Je to olejovitá kapalina. Má hořkomandlový zápach. Používá se jako rozpouštědlo a je důležitou surovinou pro výrobu anilinu a anilinových barviv.

6 Trinitrotoluen Kyselina pikrová (2-methyl-1,3,5-trinitrobenzen; 2,4,6-trinitrotoluen; tritol; TNT) (2,4,6-trinitrofenol; TNP) Je to žlutá krystalická látka. Používá se jako trhavina v civilní i vojenské praxi. Přepočítává se na ni účinek ostatních výbušnin, hlavně jaderných zbraní. Má škodlivé účinky na krev, játra a imunitní systém. Je to žlutá krystalická látka rozpustná ve vodě. Má silně hořkou chuť (pikros – hořký). Patří mezi trhaviny. Využití má také v analytické chemii.

7 Procvičování Jaký mezomerní efekt má nitroskupina? Schematicky naznačte do kterých poloh bude řídit elektrofilní substituci. K čemu se využívá nitrobenzen? Od čeho je odvozen název kyseliny pikrové? Záporný (-M) Používá se jako rozpouštědlo a je důležitou surovinou pro výrobu anilinu a anilinových barviv. Pikros – hořký, má silně hořkou chuť

8 Napište rovnicí redukci nitrobenzenu v kyselém prostředí. Jaké jsou jiné názvy nebo zkratky označující trinitrotoluen? Uveďte vzorce trinitrotoluenu a kyseliny pikrové. Jaké je jejich společné využití? Zn, zřeď. HCl 2-methyl-1,3,5-trinitrobenzen; 2,4,6-trinitrotoluen; tritol; TNT Jsou to trhaviny.

9 Použitá literatura 1. KOTLÍK, Bohumír a Květoslava RŮŽIČKOVÁ. Chemie v kostce II.: Pro střední školy. 2. vyd. Havlíčkův Brod: Fragment, 1997. 2. PEČOVÁ, Danuše. Organická chemie. 2. vyd. Olomouc: Nakladatelství Olomouc, 2005. 3. HONZA, Jaroslav a Aleš MAREČEK. Chemie pro čtyřletá gymnázia. 3. vyd. Olomouc: Nakladatelství Olomouc, 2005.


Stáhnout ppt "Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: III/2VY_32_inovace_149."

Podobné prezentace


Reklamy Google