Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Krystalové soustavy Vladislava Zubrová. Krystal je geometrické těleso omezené krystalovými plochami souměrnost Odvoďte, jaké prvky souměrnosti nejčastěji.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Krystalové soustavy Vladislava Zubrová. Krystal je geometrické těleso omezené krystalovými plochami souměrnost Odvoďte, jaké prvky souměrnosti nejčastěji."— Transkript prezentace:

1 Krystalové soustavy Vladislava Zubrová

2 Krystal je geometrické těleso omezené krystalovými plochami souměrnost Odvoďte, jaké prvky souměrnosti nejčastěji určujeme? rovina, osa a střed souměrnosti

3 Prvky souměrnosti osy souměrnosti

4 Prvky souměrnosti osystřed souměrnosti

5 Prvky souměrnosti osystředrovina souměrnosti Pokuste se charakterizovat jednotlivé prvky souměrnosti. Co je to osní kříž?

6 Krystalové soustavy systém zařazení krystalových tvarů podle prvků souměrnosti 7 skupin V chemii jste se s některými krystalovými soustavami setkali při učivu o diamantu a grafitu. Vzpomenete si o jaké soustavy se jednalo?

7 Krystalové soustavy jednoklonná trojklonná kosočtverečná čtverečná krychlová šesterečná klencová Pokuste se v následujících snímcích u každé soustavy určit počet rovin souměrnosti.

8 Jednoklonná soustava 1 rovina souměrnosti

9 Trojklonná soustava žádná rovina souměrnosti

10 Kosočtverečná soustava 3 roviny souměrnosti

11 Čtverečná soustava 5 rovin souměrnosti

12 Krychlová soustava 9 rovin souměrnosti

13 Šesterečná soustava 7 rovin souměrnosti

14 Klencová soustava 3 roviny souměrnosti Někdy je tato soustava zařazena mezi šesterečnou soustavu, neboť mají stejný osní kříž.

15 Zopakujte si: Co je to osní kříž? Jaké znáte prvky souměrnosti? Vyjmenujte krystalové soustavy. Podle čeho jsou sestaveny tyto soustavy? Která krystalová soustava má nejvíce rovin souměrnosti? Co víte ještě o této soustavě? Která krystalová soustava má nejméně rovin souměrnosti? Která soustava se může řadit mezi šesterečnou soustavu a proč? Které soustavy mají alespoň jeden z důležitých úhlů roven 90 o ?

16 Zdroje: http://web.natur.cuni.cz/ http://www.mineraly.net/ http://cs.wikipedia.org/ http://vedaumendiku.blog.cz/ http://geology.com/ http://www.sci.muni.cz/ http://www.gify.nou.cz Černík V. a kol. Přírodopis pro 9. ročník ZŠ – Mineralogie a geologie se základy ekologie. Praha: SPN, 1998. Vališ J. a kol. Přírodopis pro 8. ročník ZŠ. Praha: SPN, 1992. Kvasničková, D. Ekologický přírodopis pro 9. ročník ZŠ. Praha: Fortuna, 2000.


Stáhnout ppt "Krystalové soustavy Vladislava Zubrová. Krystal je geometrické těleso omezené krystalovými plochami souměrnost Odvoďte, jaké prvky souměrnosti nejčastěji."

Podobné prezentace


Reklamy Google