Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

DÝCHACÍ SOUSTAVA Pří_199_Člověk_Dýchací soustava Autor: Mgr. Zdeňka Krmášková Škola: Základní škola a Mateřská škola Kašava, okres Zlín, příspěvková organizace.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "DÝCHACÍ SOUSTAVA Pří_199_Člověk_Dýchací soustava Autor: Mgr. Zdeňka Krmášková Škola: Základní škola a Mateřská škola Kašava, okres Zlín, příspěvková organizace."— Transkript prezentace:

1 DÝCHACÍ SOUSTAVA Pří_199_Člověk_Dýchací soustava Autor: Mgr. Zdeňka Krmášková Škola: Základní škola a Mateřská škola Kašava, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/02.0025 Název projektu: Modernizace výuky na ZŠ Slušovice, Fryšták, Kašava a Velehrad Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

2 Anotace:  Digitální učební materiál je určen pro seznámení s dýchací soustavou člověka.  Materiál rozvíjí nově získané vědomosti žáků.  Je určen pro předmět přírodověda v 5. ročníku.  Tento materiál vznikl ze zápisů autora jako doplňující materiál k učebnici: Přírodověda pro 5. ročník základní školy. Praha 2: SPN- pedagogické nakladatelství, akciová společnost, 2004. ISBN 80-7235-258-X

3 DÝCHACÍ SOUSTAVA Dýchací soustavu tvoří dýchací cesty a plíce. Dýchací cesty dělíme na horní a dolní cesty dýchací.

4 HORNÍ CESTY DÝCHACÍ dutina nosní dutina ústní jazyk nosohltan hrtan

5 dutina nosní dutina ústní jazyk nosohltan hltan HORNÍ CESTY DÝCHACÍ

6 Dolní cesty dýchací hrtan průdušnice průdušky

7 Ke zdravému životu potřebuje každý člověk čistý vzduch s dostatkem kyslíku. Vzduch se dostává do těla nosem při dýchání. Nos je smyslový orgán, který určuje vůni. Zajišťuje jeden z pěti lidských smyslů – čich. Dýchání člověku umožňuje dýchací ústrojí. Dýchání

8 Dutina nosní Hrtan Nosohltan Průdušnice Průdušky Průdušinky Plíce Dýchací soustava

9 Dýchání Vzduch přijímáme do těla nosem nebo ústy. Vdechnutý vzduch postupuje do plic trubicí, která se nazývá hrtan. V další části jí říkáme průdušnice. Ta se větví na dvě průdušky. Průdušky vstupují do plic. Postupně se rozvětvují až na velmi jemné trubičky.

10 Na jejich konci jsou maličké tenkostěnné váčky - plicní sklípky. Plicní sklípky tvoří plíce. Povrch plicních sklípků je protkán jemnými vláskovitými trubičkami s krví - krevními vlásečnicemi. Jejich stěnou do krve prolíná kyslík. Zároveň se do plicních sklípků z krve uvolňuje oxid uhličitý, který pak vydechujeme.

11 Kyslík ze vzduchu se v plicích váže na barvivo obsažené v krvi. Krev kyslík rozvádí po celém těle. Okysličuje tak všechny orgány. Z těchto orgánů krev zase odvádí nepotřebný oxid uhličitý, který se pak v plicích uvolňuje a člověk ho vydechuje. Ve znečištěném ovzduší však člověk vdechuje také škodlivé a jedovaté látky.

12 Škodlivé a znečištěné látky se dostávají do vnitřních orgánů a v nich se většinou ukládají. Při dlouhodobém vdechování škodlivých látek může člověk vážně onemocnět. Onemocnění může způsobit také vdechování příliš studeného vzduchu. Dýcháme proto nosem, a ne ústy, aby se mohl vzduch, než se dostane do plic, ohřát a částečně zbavit prachu.

13 nos ústa průdušniceplíce bránice Dýchací ústrojí

14 Onemocnění dýchací soustavy Astma Nachlazení Rýma Zápal plic

15 PAMATUJ! Znečištěné ovzduší lidem škodí. Kouření je životu nebezpečný zlozvyk. Vdechuje se při něm velké množství škodlivých látek. O čistotu ovzduší musíme pečovat.

16 Z DROJE : File:Respiratory system.svg. THERESA KNOTT. Wikimedia.org [online]. 2006, 15.1.2012 [cit. 2012-12-26]. Dostupné z: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Respiratory_system.svg?uselang=cs http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Respiratory_system.svg?uselang=cs Ficheiro:Head lateral mouth anatomy.jpg. Wikipedie [online]. 2006, 4.8.2010 [cit. 2012- 12-28]. Dostupné z: http://pt.wikipedia.org/wiki/Ficheiro:Head_lateral_mouth_anatomy.jpghttp://pt.wikipedia.org/wiki/Ficheiro:Head_lateral_mouth_anatomy.jpg Soubor: Lungs.gif. Wikimedia commons [online]. 2008, 9.12.2011 [cit. 2012-12-28]. Dostupné z: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lungs.gifhttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lungs.gif Přírodověda pro 5. ročník základní školy. Praha 2: SPN- pedagogické nakladatelství, akciová společnost, 2004. ISBN 80-7235-258-X Plíce. Medicina.cz, první český zdravotnický portál [online]. 1995, 28.9.1999 [cit. 2012- 12-27]. Dostupné z: http://www.medicina.cz/verejne/clanek.dss?s_id=2554&s_rub=0&s_sv=69&s_ts=39206,3 8 http://www.medicina.cz/verejne/clanek.dss?s_id=2554&s_rub=0&s_sv=69&s_ts=39206,3 8


Stáhnout ppt "DÝCHACÍ SOUSTAVA Pří_199_Člověk_Dýchací soustava Autor: Mgr. Zdeňka Krmášková Škola: Základní škola a Mateřská škola Kašava, okres Zlín, příspěvková organizace."

Podobné prezentace


Reklamy Google