Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Úvod do fyziky původ slova Fyzika : z řečtiny, physikos = přírodní Fyzika je vědní obor zkoumající hmotu, její vlastnosti a chování během dějů. Základní.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Úvod do fyziky původ slova Fyzika : z řečtiny, physikos = přírodní Fyzika je vědní obor zkoumající hmotu, její vlastnosti a chování během dějů. Základní."— Transkript prezentace:

1

2 Úvod do fyziky původ slova Fyzika : z řečtiny, physikos = přírodní Fyzika je vědní obor zkoumající hmotu, její vlastnosti a chování během dějů. Základní rozdělení: teoretická fyzika - pomocí matematiky odvozuje zákony, zobecňuje výsledky pokusů, experimentální fyzika - pomocí pokusů ověřuje nebo vyvrací teorie, aplikovaná fyzika - podřizuje se požadavkům z praxe (průmysl apod...) Hlavním nástrojem fyziky je matematika, dále pak experiment.

3 Základní pojmy Fyzikální veličiny a jednotky Fyzikální veličiny popisují kvalitativně i kvantitativně vlastnosti, stavy a změny objektů, které lze měřit. X = {X}. [X] fyzikální veličina číselná hodnota fyzikální jednotka kvantitativní popis kvalitativní popis Například: hmotnost krávy: m = 300 kg

4 Maximální rychlost auta: v max = 150 km/h

5 Rozdělení fyzikálních veličin a jednotek - podle mezinárodní soustavy jednotek, tzv. SI soustavy  základní jednotky,  odvozené a doplňkové jednotky,  násobky a díly jednotek, + vedlejší jednotky (nepatří do SI) veličinaznačkazákladní jednotkaznačka délka l metr m hmotnost m kilogram kg čas t sekunda s elektrický proud I ampér A termodynamická teplota T kelvin K látkové množství n mol svítivost I kandela cd základní jednotky soustavy SI:

6 [v] = = m s -1 odvozené jednotky: Jsou odvozeny pomocí definičních vztahů. Např: rychlost: v = s t [v] = [s][s] [t][t] m s - jednotkou rychlosti je metr za sekundu síla: F = m. a [F] = [m]. [a][F] = kg. ms -2 = N - jednotkou síly je Newton doplňkové jednotky:  jednotka rovinného úhlu : radián (rad) ednotka prostorového úhlu: steradián (sr)


Stáhnout ppt "Úvod do fyziky původ slova Fyzika : z řečtiny, physikos = přírodní Fyzika je vědní obor zkoumající hmotu, její vlastnosti a chování během dějů. Základní."

Podobné prezentace


Reklamy Google