Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Www.zlinskedumy.cz Název školy Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.1007 Autor Ing. Helena Jagošová Název šablony.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Www.zlinskedumy.cz Název školy Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.1007 Autor Ing. Helena Jagošová Název šablony."— Transkript prezentace:

1 www.zlinskedumy.cz Název školy Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.1007 Autor Ing. Helena Jagošová Název šablony III/2 – Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název DUMu Kreslení konstrukčních prvků na hřídelích II. Stupeň a typ vzdělávání Střední vzdělávání s výučním listem, 2. ročník Střední vzdělávání s maturitou, 2. ročník Vzdělávací oblast Technická dokumentace Vzdělávací obor 23 – 51 – H/01, 23-45-L/001 Tematický okruh Kreslení strojních součástí a spojů. Druh učebního materiálu Výukový materiál Cílová skupina Žák, 2. ročník Anotace Žáci se naučí zobrazovat a kótovat konstrukční prvky na hřídelích. Vybavení, pomůcky - Klíčová slova Hřídel, rýhování, vroubkování, středicí důlky, zápichy. Datum20. 8. 2013 KRESLENÍ KONSTRUKČNÍCH PRVKŮ NA HŘÍDELÍCH II.

2 HŘÍDELE A JEJICH KONSTRUČNÍ PRVKY - ÚČEL Jsou strojní součásti, které přenáší krouticí moment (hybné) nebo se na nich součásti otáčí (nosné). K tomu jsou na nich navrhovány různé konstrukční prvky. Z důvodu co největší přesnosti a vzájemné vyměnitelnosti, jsou tyto prvky normalizované.

3 KRESLENÍ KONSTRUKČNÍCH PRVKŮ NA HŘÍDELÍCH II. ZÁPICHY Jsou vybrání, která mají vhodně oddělit dvě plochy z důvodu technologického nebo konstrukčního, jsou normalizované i nenormalizované. Normalizovaný zápich se nevykresluje, na součásti se v místě zápichu narýsuje tenká úsečka. K ní odkazová čára s označením příslušného zápichu. U nenormalizovaného zápichu se buď vykreslí skutečný tvar nebo se zobrazí pomocí obrazové podrobnosti – detailu. Druhy normalizovaných zápichů:

4 KRESLENÍ KONSTRUKČNÍCH PRVKŮ NA HŘÍDELÍCH II. ZÁPICHY Druhy:

5 KRESLENÍ KONSTRUKČNÍCH PRVKŮ NA HŘÍDELÍCH II. ZÁPICHY Druhy:

6 KRESLENÍ KONSTRUKČNÍCH PRVKŮ NA HŘÍDELÍCH II. ZÁPICHY PRO POJISTNÉ KROUŽKY Vzhledem k tomu, že jsou hřídelové pojistné kroužky normalizované, jsou normalizované i zápichy pro ně a jejich kreslení se řídí pravidly znázorněnými na obrázku schematicky

7 KRESLENÍ KONSTRUKČNÍCH PRVKŮ NA HŘÍDELÍCH II. STŘEDICÍ DŮLKY schematicky Tvar a velikost středícího důlku určí konstruktér, který se řídí normami ČSN, ČSN EN nebo ISO normami

8 KRESLENÍ KONSTRUKČNÍCH PRVKŮ NA HŘÍDELÍCH II. STŘEDICÍ DŮLKY Středící důlky jsou normalizované konstrukční prvky, které se na výrobním výkrese zobrazují pomocí normalizované značky.

9 KRESLENÍ KONSTRUKČNÍCH PRVKŮ NA HŘÍDELÍCH II. VÁLCOVÉ KONCE HŘÍDELÍ SE ZÁVITEM

10 KRESLENÍ KONSTRUKČNÍCH PRVKŮ NA HŘÍDELÍCH II. RÝHOVÁNÍ, VROUBKOVÁNÍ Je tvarová úprava válcového povrchu součásti, hlavně z důvodu zdrsnění povrchu, aby neprokluzoval při ruční manipulaci nebo z důvodů estetických. Na výkrese tvar vykreslí na daném válcovém povrch a velikost roztečí se volí podle velikosti průměru, na kterém je a zapíše se na odkazovou čáru s pojmenováním a normou druhu vroubkování nebo rýhování.

11 KRESLENÍ KONSTRUKČNÍCH PRVKŮ NA HŘÍDELÍCH II. ÚKOLY K OPAKOVÁNÍ 1)Vyjmenujte, jaké můžete najít konstrukční prvky na hřídelích 2)Vyjmenujte druhy středicích důlků a vysvětlete zásady jejich zobrazování na výrobním výkrese hřídele 3)Vyjmenujte druhy zápichů a vysvětlete zásady jejich zobrazování na výrobním výkrese hřídele 4)Vysvětlete a popište zásady zobrazování a kótování zápichů pro pojistné kroužky 5)Vysvětlete a popište zásady zobrazování a kótování rýhování a vroubkování na válcových částech součástí 6)Popište jak se zobrazuje a kótuje drážka se závitem na závitovém konci hřídele

12 ZDROJE A PRAMENY KLETEČKA, Jaroslav a Petr FOŘT. Technické kreslení. Vyd. 1. Brno: CP Books, 2005. ISBN 80-251-0498-2. ŠVERCL, Josef. Technické kreslení a deskriptivní geometrie: pro školu a praxi. 1. vyd. Praha: Scientia, 2003, 341 s. ISBN 80-718-3297-9. Tabulky a obrázky konců hřídelí [online]. [cit. 2013-08-20]. Dostupné z: http://old.uk.fme.vutbr.cz/kestazeni/5CK/cv10/Va10.pdf LEINVEBER, Jan a Pavel VÁVRA. Strojnické tabulky: pomocná učebnice pro školy technického zaměření. 1. vyd. Úvaly: Albra, 2003, xv, 865 s. ISBN 80-864-9074-2 Ostatní obrázky a výkresová dokumentace - archiv autora


Stáhnout ppt "Www.zlinskedumy.cz Název školy Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.1007 Autor Ing. Helena Jagošová Název šablony."

Podobné prezentace


Reklamy Google