Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Anotace: Shrnutí učiva přídavná jména, poznávání, rod, číslo, pád, upevnění učiva na cvičeních Autor: Vanda Šimonová Jazyk: český Vzdělávací oblast: Jazyk.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Anotace: Shrnutí učiva přídavná jména, poznávání, rod, číslo, pád, upevnění učiva na cvičeních Autor: Vanda Šimonová Jazyk: český Vzdělávací oblast: Jazyk."— Transkript prezentace:

1 Anotace: Shrnutí učiva přídavná jména, poznávání, rod, číslo, pád, upevnění učiva na cvičeních Autor: Vanda Šimonová Jazyk: český Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace, český jazyk Očekávaný výstup: Žák určuje slovní druhy, žák rozlišuje druhy přídavných jmen, žák skloňuje přídavná jména měkká a tvrdá Klíčová slova: cvičení, přídavná jména, rod, číslo, pád Druh učebního materiálu: prezentace se shrnutím učiva a cvičeními Cílová skupina: žák Základní škola a Mateřská škola Slapy, okres Praha-západ Projekt EU – OPVK, projekt číslo:CZ.1.07/1.4.00/21.3732 Stupeň a typ vzdělávání: první stupeň, druhé období Typická věková skupina: 10 až 12 let Metodické doporučení: Lze využít pro výklad i pro shrnutí učiva na konci školního roku, snímky se cvičeními a tabulka se mohou žákům vytisknout Ověření v praxi ověřeno dne:. 5.6. 2013 Ve třídě: 5.

2 Přídavná jména I. (rod, číslo, pád) Opakování učiva 5. ročníku Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Vanda Šimonová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785.www.rvp.cz Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV).

3 Přídavná jména vyjadřují vlastnosti osob, zvířat a věcí ptáme se na ně JAKÝ? KTERÝ? ČÍ? jsou to slova ohebná můžeme je skloňovat, tedy měnit podle pádu a čísla

4 Vyber mezi různými slovními druhy přídavná jména a označ je. dutý, nález, hradní, nádraží, jasně, hravou, posvícení, klam, lesními, sázíme, golfové, písmo, hrací, rak, karetní, soví, bláznivou, průzkumník, psí, hledaná, rozzářenou, uštěpačně, nevyzpytatelný, rázná, námi, pořádný, jabloňový, padák, nejroztomilejší, zlomyslně, ztracená, blízko, nejstálejšími, babiččini, den, já, nejneobhospodařovávatelnějšími, stlučený, ústup, včera, Číňan, ne, přátelský, nerozhodně, zlatými, krápníkem, rozcuchaná, zle, být, neuspořádaným

5 Správné řešení dutý, nález, hradní, nádraží, jasně, hravou, posvícení, klam, lesními, sázíme, golfové, písmo, hrací, rak, karetní, soví, bláznivou, průzkumník, psí, hledaná, rozzářenou, uštěpačně, nevyzpytatelný, rázná, námi, pořádný, jabloňový, padák, nejroztomilejší, zlomyslně, ztracená, blízko, nejstálejšími, babiččini, den, já, nejneobhospodařovávatelnějšími, stlučený, ústup, včera, Číňan, ne, přátelský, nerozhodně, zlatými, krápníkem, rozcuchaná, zle, být, neuspořádaným

6 U přídavných jmen můžeme určit rod číslo pád vzor

7 Přídavné jméno tvoří skupinu s podstatným jménem jestliže určujeme u přídavného jména rod, (životnost), číslo a pád, řídíme se podle podstatného jména, k němuž přídavné jméno náleží

8 Procvič si: Vyznač přídavná jména, urči u nich rod, číslo a pád Policie dopadla hledaného muže. Chobotnice jsou bojácní tvorové. Mourovatá kočka číhala na myš u polorozpadlé stodoly. Na koberci ve třídě postavily děti stavby z dřevěných kostek. V zimě na školní zahradě rádi sjíždíme bobovou dráhu. Proč dnes nemáš žákovskou knížku? Ve zprávách o počasí dnes říkali, že nás čeká slunečný den. Naše kráva Stračena porodila na jaře roztomilé telátko.

9 Tabulka pro tisk přídavné jménorodčíslopád

10 Správné řešení – vyznač přídavná jména Policie dopadla hledaného muže. Chobotnice jsou bojácní tvorové. Mourovatá kočka číhala na myš u polorozpadlé stodoly. Na koberci ve třídě postavily děti stavby z dřevěných kostek. V zimě na školní zahradě rádi sjíždíme bobovou dráhu. Proč dnes nemáš žákovskou knížku? Ve zprávách o počasí dnes říkali, že nás čeká slunečný den. Naše kráva Stračena porodila na jaře roztomilé telátko.

11 Správné řešení přídavné jménorodčíslopád hledanéhomužský, životnýsg.4. bojácnímužský, životnýpl.1. mourovatáženskýsg.1. polorozpadléženskýsg.2. dřevěnýchženskýpl.2. školníženskýsg.6. bobovouženskýsg.4. žákovskouženskýsg.4. slunečnýmužský, neživotnýsg.1. roztomiléstřednísg.4.

12 KONEC PREZENTACE


Stáhnout ppt "Anotace: Shrnutí učiva přídavná jména, poznávání, rod, číslo, pád, upevnění učiva na cvičeních Autor: Vanda Šimonová Jazyk: český Vzdělávací oblast: Jazyk."

Podobné prezentace


Reklamy Google