Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PLÍSNĚ M ÍŠA. DRUHY PLÍSNÍ: Sýrové plísně Potravinové plísně Farmaceutické plísně Domovní plísně Plíseň na nohou Moucha co má plesnivá křídla.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PLÍSNĚ M ÍŠA. DRUHY PLÍSNÍ: Sýrové plísně Potravinové plísně Farmaceutické plísně Domovní plísně Plíseň na nohou Moucha co má plesnivá křídla."— Transkript prezentace:

1 PLÍSNĚ M ÍŠA

2 DRUHY PLÍSNÍ: Sýrové plísně Potravinové plísně Farmaceutické plísně Domovní plísně Plíseň na nohou Moucha co má plesnivá křídla

3 TERMÍN PLÍSEŇ = NESYSTEMATICKÉ OZNAČENÍ PRO SKUPINU HUB, KTERÉ POKRÝVAJÍ POVRCH SUBSTRÁTU JEMNÝM BÍLÝM NEBO BAREVNÝMI VLÁKNY Využití plísní plísně- využití ve zdravotnickém, chemickém i potravinářském průmyslu Nejznámější - Penicillium nototum - antibiotika (látky, které zabíjejí živé mikroorganismy, zejména bakterie) Prášky - penicilin objev penicilinu: roku 1945 dostal Nobelovu cenu Alexander Fleming a s ním i jeho spolupracovníci Chain a Florey. Jiné plísně využíváme v potravinářství např. Penicillium roqueforti či Penicillium camemberti, známé sýrové plísně.

4 SÝROVÉ PLÍSNĚ: SÝRY: HERMELÍN, NIVA A VŠECHNY OSTATNÍ, KTERÉ JSOU PROROSTLÉ PLÍSNÍ. SÝRY: HERMELÍN, NIVA A VŠECHNY OSTATNÍ, KTERÉ JSOU PROROSTLÉ PLÍSNÍ. TUTO PLÍSEŇ V SÝRU CHCEME KVŮLI CHUTI. TUTO PLÍSEŇ V SÝRU CHCEME KVŮLI CHUTI.

5 POTRAVINOVÁ PLÍSEŇ náhodně na potravinách náhodně na potravinách nazývá se KROPIDLÁK nazývá se KROPIDLÁK pro člověka může být velmi nebezpečná pro člověka může být velmi nebezpečná při růstu vytváří jedovaté látky, které zůstávají v potravinách. při růstu vytváří jedovaté látky, které zůstávají v potravinách. Mohou se přenášet vzduchem a tak nakazit další potraviny. Mohou se přenášet vzduchem a tak nakazit další potraviny. Mohou vyvolat alergie. Mohou vyvolat alergie. na ztvrdlém chlebu, zkaženém ovoci = nikdy bychom potraviny s touto plísní neměli jíst!

6 F PLÍSEŇ FARMACEUTICKÁ PLÍSEŇ plíseň se používá ve zdravotnictví a je velmi důležitá při léčbě antibiotiky. plíseň se používá ve zdravotnictví a je velmi důležitá při léčbě antibiotiky. To je většinou tehdy,když nám doktorka řekne,že máme angínu a musíme zůstat doma a brát antibiotika. To je většinou tehdy,když nám doktorka řekne,že máme angínu a musíme zůstat doma a brát antibiotika. DOMOVNÍ PLÍSEŇ Toto jsou plísně, které se vyskytují ve vlhkých prostorách domu, ale převážně sklepů. Také lidé po povodních se s touto plísní setkávají. Žít v tomto prostředí je člověku velmi nebezpečné a mohou být původce k alergiím. Dále taky existují plísně na nohou a moucha co má plesnivá křídla.

7 ZÁPIS: PLÍSEŇ = HOUBY, RŮZNÉZABARVENÍ - JE ČLOVĚKU NEBEZPEČNÁ,PROTOŽE MŮŽE VYVOLAT ALERGIE Plísně využíváme-zdravotnictví -chemii -potravinářství Zdravotnictví:-převážně léky-penicilín-antibiotika -kožní plísně Chemie:-domovní plíseň(postřiky proti těmto plísním) Potravinářství:-sýrová plíseň(sýry) -plíseň na potravinách-tuto plíseň nevyužíváme, naopak lidskému organizmu škodí tato plíseň je nežádoucí


Stáhnout ppt "PLÍSNĚ M ÍŠA. DRUHY PLÍSNÍ: Sýrové plísně Potravinové plísně Farmaceutické plísně Domovní plísně Plíseň na nohou Moucha co má plesnivá křídla."

Podobné prezentace


Reklamy Google