Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Kvasinky p ř i nedostatku kyslíku p ř em ěň ují rostlinné cukry na alkohol a oxid uhli č itý za vzniku energie.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Kvasinky p ř i nedostatku kyslíku p ř em ěň ují rostlinné cukry na alkohol a oxid uhli č itý za vzniku energie."— Transkript prezentace:

1

2

3

4

5 Kvasinky p ř i nedostatku kyslíku p ř em ěň ují rostlinné cukry na alkohol a oxid uhli č itý za vzniku energie.

6

7

8 Obsahují komplex vitamínu B, což platí zvláště pro pivovarské kvasinky. Využívají se při léčbě nervových onemocnění, při zánětlivých kožních chorobách, při poruchách zažívacího traktu a jaterních chorobách.

9

10

11 Penicillium roqueforti Penicillium camemberti

12 Pečárka zahradní (žampion) roste od června do října (nejvíce v srpnu) na pohnojených místech, na kompostech, v zahradách, sadech a na lukách. Také se s úspěchem pěstuje v pěstírnách žampionů.

13

14

15

16

17 PŘIPOMEŇTE SI: BLANOKŘÍDLÝ HMYZ V SADECH A OVOCNÝCH ZAHRADÁCH Včely: včela medonosná – zdomácnělý druh v úlu - matka = královna – zajišťuje rozmnožování, dělnice a trubci = ♂, kteří oplodní královnu dělnice sbírají pyl a nektar, pečují o úl, larvy a matku mají žihadlo s jedem, na žihadle - zpětné háčky  po bodnutí umírají využití : med (z nektaru), vosk (plástve), mateří kašička; je významný opylovač

18

19

20

21

22

23 Mateří kašička je produkována žlázami mladých včelích dělnic. Mateří kašičkou krmí včely jednak mladé larvy, jednak matku po celou dobu jejího života. Mateří kašička je koncentrátem obsahujícím hlavně bílkoviny a mnoho dalších složek. Mateří kašička se používá hlavně v kosmetice, také jako doplněk výživy a rovněž do léků.

24

25

26

27

28

29 Bourec morušový je z hlediska rozmnožování úplně závislý na člověku a ve volné přírodě se již nevyskytuje. V Číně se pěstuje hedvábí už nejméně 5000 let. Potrava housenek bource morušového se sestává výhradně z listů moruše. Chová se hlavně na severu Číny a v Íránu. Larva se zakukluje v kokonu ze surového hedvábí, které vytvářejí slinné žlázy housenky. Kokon zajišťuje ochranu téměř nehybné kukly.

30 Kokon je tvořen jediným nepřerušeným hedvábným vláknem, které je dlouhé 300 až 900 metrů. K výrobě 1 kilogramu hedvábí je potřeba asi 3-4 tisíce kusů kokonů. Kokony bource morušového se zahřívají na teplotu kolem 100 °C, po dobu 2 až 2,5 hodin, což usmrtí zakuklené housenky a způsobí, že se zámotky lépe rozplétají. Kdyby se motýli nechali vylíhnout, porušili by kokon a vlákno tím znehodnotili.

31 V Číně se vypráví legenda o objevu hedvábí císařovnou Xi Ling-Shi. Císařovna chtěla zjistit, kdo poškozuje její morušovníky a tak si sedla pod stromy, vyhlížela „ničitele“ a popíjela čaj. Do šálku jí spadl zámotek. Vytahovala jej ven, ale zámotek se odmotal, až uviděla kuklu uvnitř. Podle všeho tak objevila technologii výroby hedvábí, která zůstala po více než 2000 následujících let čínským tajemstvím.

32 HOSPODÁŘSKY VÝZNAMNÉ ORGANISMY -slouží jako zdroj potravy nebo surovin HOUBY: Kvasinky – jednobuněčné schopné kvašení = způsob získávání energie, vzniká alkohol a oxid uhličitý využití – droždí (slisované kvasinky)  kynutí těsta − výroba piva, vína Plíseň štětičkovec využití k výrobě – antibiotik (penicilinu) – léky proti bakteriálním nemocem − plísňových sýrů (Hermelín, Niva) Žampion zahradní využití – jedlá, chutná plodnice HMYZ: Včela medonosná využití - med, vosk, mateří kašička, včelí jed Motýl bourec morušový z Číny využití – výroba hedvábí - ze zámotku kukly

33 Závěr: 1) Které hospodářsky významné houby znáš? Jaké je jejich využití člověkem? 2) Který hospodářsky významný hmyz znáš? Jaké je jeho využití člověkem? Závěr: 1) Které hospodářsky významné houby znáš? Jaké je jejich využití člověkem? 2) Který hospodářsky významný hmyz znáš? Jaké je jeho využití člověkem?


Stáhnout ppt "Kvasinky p ř i nedostatku kyslíku p ř em ěň ují rostlinné cukry na alkohol a oxid uhli č itý za vzniku energie."

Podobné prezentace


Reklamy Google