Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Svět na mapě Materiál byl vytvořen v rámci projektu „Modernizace výuky na ZŠ ORLÍ LIBEREC“ reg. č. CZ.1.07/1.4.00/21.3311 Autor: Mgr. Pavlína Lejsková.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Svět na mapě Materiál byl vytvořen v rámci projektu „Modernizace výuky na ZŠ ORLÍ LIBEREC“ reg. č. CZ.1.07/1.4.00/21.3311 Autor: Mgr. Pavlína Lejsková."— Transkript prezentace:

1 Svět na mapě Materiál byl vytvořen v rámci projektu „Modernizace výuky na ZŠ ORLÍ LIBEREC“ reg. č. CZ.1.07/1.4.00/21.3311 Autor: Mgr. Pavlína Lejsková ZŠ praktická a ZŠ speciální Liberec, Orlí 140/7

2 Glóbusy

3 Glóbus Glóbus představuje tvar zeměkoule ve velkém zmenšení. Zemská osa prochází středem Země a protíná severní a jižní pól. Tvary pevniny i světového oceánu jsou věrně zobrazeny, stejně jako zobrazení zakřivení zemského povrchu.

4 Barevné označení Pevnina je znázorněna zelenou barvou, to jsou nížiny, nebo odstíny hnědé barvy, to jsou vysočiny. Na některých glóbech jsou nejvyšší zaledněné vrcholky hor a také pevninské ledovce značeny bíle. Oceány, moře, další vodní plochy a řeky jsou modré.

5 Poledníky a rovnoběžky Na glóbu jsou zakresleny polokružnice a kružnice, jsou to poledníky a rovnoběžky. Podle nich se určují polohy míst na Zemi.

6 Poledník Poledník je polokružnice, která spojuje severní a jižní pól. Všechny poledníky jsou stejně dlouhé. Spojují místa, která mají ve stejnou dobu poledne. Označují se podle dílků, kterým říkáme zeměpisné stupně. Poledníky určují zeměpisnou délku a rovnoběžky zeměpisnou šířku.

7 Hlavní poledník Hlavní poledník (nultý), prochází Londýnem. Rozděluje Zemi na dvě polokoule: východní a západní. Poledníky mají význam pro určení časových pásem. Českou republikou prochází poledník, který určuje středoevropský čas.

8 Rovník Rovník je kružnice, která rozděluje Zemi na severní a jižní polokouli. Je nejdelší ze všech rovnoběžek. Rovnoběžky určují západovýchodní směr, jsou označeny zeměpisnými stupni. Směrem k pólům se zkracují. Každým místem prochází poledník a rovnoběžka. Jejich údaje určují zeměpisnou polohu. Ta je pro dané místo jediná nikde se neopakující.

9 Otázky 1) Co je glóbus? 2) Jaké dva póly spojuje poledník? 3) Jak jinak nazýváme hlavní poledník? 4) Je rovník nejdelší rovnoběžka? 5) Jaký čas určuje poledník, který prochází Českou republikou?

10 Otázky 6) Jakou barvou bude na mapě zakreslena tato krajina? A) B)

11 Odpovědi 1) Glóbus je otáčivý model Země. 2) Severní a jižní pól. 3) Nultý 4) Ano 5) Středoevropský čas 6) A – hnědá B - modrá

12 Všechny použité obrázky jsou z http://wikipedia.cz

13 jméno autoraPavlína Lejsková název projektuModernizace výuky na ZŠ ORLÍ LIBEREC číslo projektuCZ.1.07/1.4.00/21.3311 číslo šablonyIII/2 Inovace výuky pomocí ICT předmět/ ročníkzeměpis / 8.ročník pořadové číslo DUM2 datum1.10.2012 název DUMSvět na mapě metodická poznámka k využití Výuková prezentace s kontrolními otázkami. Určeno pro frontální výuku se třídou. V závěru hodiny žáci samostatně vypracují zadané otázky, poté si ověří správnost odpovědí. Prezentaci je vhodné doplnit prací s atlasem. Prezentace může být použita jako zápis do žákovských sešitů.


Stáhnout ppt "Svět na mapě Materiál byl vytvořen v rámci projektu „Modernizace výuky na ZŠ ORLÍ LIBEREC“ reg. č. CZ.1.07/1.4.00/21.3311 Autor: Mgr. Pavlína Lejsková."

Podobné prezentace


Reklamy Google