Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Cívky Ing. Jaroslav Bernkopf Elektronika 1. Cívky Cívka je elektronická součástka, jejíž základní vlastností je indukčnost. Indukčnost se udává v henry.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Cívky Ing. Jaroslav Bernkopf Elektronika 1. Cívky Cívka je elektronická součástka, jejíž základní vlastností je indukčnost. Indukčnost se udává v henry."— Transkript prezentace:

1 Cívky Ing. Jaroslav Bernkopf Elektronika 1

2 Cívky Cívka je elektronická součástka, jejíž základní vlastností je indukčnost. Indukčnost se udává v henry [H]. Cívka je tvořena jednou nebo několika vrstvami závitů drátu. Indukčnost vyjadřuje schopnost cívky nabít se energií ve formě magnetického pole. Indukčnost vyjadřuje schopnost cívky bránit se změnám proudu. Indukčnost cívky závisí na počtu závitů, rozměrech, geometrickém uspořádání a na magnetických vlastnostech prostředí uvnitř a okolo cívky. Elektronika 2

3 Cívky Elektronika 3 Cívka se brání změnám proudu. Snaží se udržet si stále stejný proud. Když cívkou proud neteče, cívka se brání jeho vzniku. Když cívkou proud teče, snaží se jej zachovat i po rozpojení obvodu. Čím větší indukčnost, tím víc se cívka brání.

4 Cívky Elektronika 4 Aby cívkou mohl začít protékat proud, musí se na ni nejdříve připojit nějaké napětí. Nejdříve je na cívce napětí, až pak do ní teče proud. Nejdříve napětí, potom proud. Napětí na cívce předbíhá proud.

5 Cívky Hlavní úkoly cívek v obvodech jsou udržovat stálý stejnosměrný proud v obvodu (filtry) propouštět stejnosměrné signály a zároveň zadržovat střídavé (výhybky) spolu s kondenzátory propouštět nebo zadržovat kmitočty (filtry, oscilátory) Elektronika 5

6 Cívky Filtr za usměrňovačem Elektronika 6 Usměrňovač usměrní střídavé na pulsující stejnosměrné. Kondenzátory se snaží udržet stálé napětí. Výsledkem je hladké, nezvlněné napětí na výstupu. Cívka se snaží udržet stálý proud.

7 Cívky Napájení anténního zesilovače Elektronika 7 Kondenzátor nepustí stejnosměrné napájecí napětí do přijímače. Kondenzátor vyhlazuje stejnosměrné napájecí napětí. Cívka propustí stejnosměrné napájecí napětí do anténního zesilovače, nepustí vf signál ze zesilovače do stejnosměrného zdroje.

8 Cívky Určení kmitočtu oscilátoru Elektronika 8 Kondenzátor s cívkou určují kmitočet, na kterém oscilátor kmitá.

9 Cívky Základní vlastnosti cívek a)indukčnost b)odpor Náhradní schéma cívky Cívka má indukčnost (žádoucí) a odpor drátu (nežádoucí). Elektronika 9

10 Indukčnost Základní jednotkou kapacity je henry (H). Často se používají jeho zlomky, např. µH, mH. Cívky Elektronika 10


Stáhnout ppt "Cívky Ing. Jaroslav Bernkopf Elektronika 1. Cívky Cívka je elektronická součástka, jejíž základní vlastností je indukčnost. Indukčnost se udává v henry."

Podobné prezentace


Reklamy Google