Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Škola: ZŠ, ZUŠ a MŠ Kašperské Hory, Vimperská 230 Předmět:FYZIKA Ročník:8. Anotace: Zvukový rozruch a jeho šíření prostředím Prezentace poskytuje podporu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Škola: ZŠ, ZUŠ a MŠ Kašperské Hory, Vimperská 230 Předmět:FYZIKA Ročník:8. Anotace: Zvukový rozruch a jeho šíření prostředím Prezentace poskytuje podporu."— Transkript prezentace:

1 Škola: ZŠ, ZUŠ a MŠ Kašperské Hory, Vimperská 230 Předmět:FYZIKA Ročník:8. Anotace: Zvukový rozruch a jeho šíření prostředím Prezentace poskytuje podporu při výkladu zvukového rozruchu a jeho šíření prostředím, uvádí přehled rychlostí zvuku v různých prostředích. Slouží i jako předloha pro zápis poznámek. V závěru jsou otázky a úkoly zaměřené na praxi. Klíčová slova: zvukový rozruch, hluk, tón, rychlost zvuku Autor: Mgr. Pavlína Nová Datum vytvoření: 15. 5. 2012 Kód:VY_32_INOVACE_FY801 Poznámky: Pomůcky: kovový pásek, ladičky, korálek na niti, hudební nástroje Učebnice: Fyzika pro 8. ročník základní školy, doc. RNDr. Růžena Kolářová, CSc., PaedDr. Jiří Bohuněk, Prometheus, 2004

2 Fyzika 8 Zvukové jevy 1

3 1. Zvukový rozruch a jeho šíření prostředím Abychom slyšeli zvuk, musí existovat:  zdroj zvuku  prostředí, kterým se zvuk šíří  zdravý sluch

4 Zdrojem zvuku je chvějící se těleso.  nepravidelné chvění → hluk (vrzání, šustění, praskot …)  pravidelné chvění = kmitání → tón (= hudební zvuk) (= hudební zvuk)

5 Zvukový rozruch  pravidelné zhuštění a zředění molekul vzduchu  šíří se pružnými látkami pevnými, kapalnými i plynnými  nemůže se šířit ve vakuu

6 Rychlost šíření zvuku: vzduch (0°C)332 m/s vzduch (20°C)340 m/s voda (20°C) 1560 m/s ocel (20°C) 5000 m/s

7 Otázky a úkoly: 1.Jak vzniká zvuk? 2.Z vlastní zkušenosti uveď několik látek, kterými se šíří zvuk dobře a kterými špatně. 3.Existuje nějaké prostředí, které nevede zvuk vůbec? 4.Uveď několik těles, která vydávají hluk a která vydávají tón. 5.Kdo ve svém povolání potřebuje znalosti z akustiky?

8 KONEC


Stáhnout ppt "Škola: ZŠ, ZUŠ a MŠ Kašperské Hory, Vimperská 230 Předmět:FYZIKA Ročník:8. Anotace: Zvukový rozruch a jeho šíření prostředím Prezentace poskytuje podporu."

Podobné prezentace


Reklamy Google