Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výukový program: Strojírenská technologie Název programu: Objemové tváření – zápustkové kování Vypracoval: Ing. Elena Nová Projekt Anglicky v odborných.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výukový program: Strojírenská technologie Název programu: Objemové tváření – zápustkové kování Vypracoval: Ing. Elena Nová Projekt Anglicky v odborných."— Transkript prezentace:

1 Výukový program: Strojírenská technologie Název programu: Objemové tváření – zápustkové kování Vypracoval: Ing. Elena Nová Projekt Anglicky v odborných předmětech, CZ.1.07/1.3.09/04.0002 je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2 Objemové tváření – zápustkové kování

3 Zápustkové kování slouží k výrobě velkého počtu tvarově stejných součástí z ocelí nebo jiných tvárných slitin. Zápustka je většinou dvoudílný nástroj. Vrchní zápustka a spodní zápustka. Hlavní předností zápustkového kování je vysoká výkonnost a snadná obsluha. Výkovky mají však omezené rozměry a hmotnost.

4  Ohřátý materiál se vloží do dutiny spodní zápustky, jejíž tvar je shodný s tvarem výkovku a vrchní zápustka se úderem přitlačí na spodní zápustku.  Rozměry jsou zvětšeny o hodnotu smrštění vychladlého výkovku.

5  K zápustkovému kování používáme bucharů (kování úderem) a lisů (kování klidným tlakem).  Dutinu zápustky je možno zaplňovat buď vtlačováním nebo pěchováním - z čehož pěchování je lepší.

6  Zápustkové kování se skládá z : 1. Ohřevu na kovací teplotu 2. Předkování /tvar se uzpůsobí dutině zápustky/ 3. Kování do zápustky 4. Ostřižení výronku Lisovací zápustka Kovací zápustka

7  V případě složitějších tvarů je tedy nutno kovat ve více dutinách, které zajistí tečení materiálu v dutině zápustky – kování v postupových zápustkách.  1-3 –předkování  4-5-odstřižení výronku

8  Příklady zápustek:  Výkovky nožů:

9  Postupová zápustka pro buchar  (1 – prodlužovaní, 2 – rozdělovací, 3 – předkovací, 4 – kovací, 5 – dokončovací dutina, a – polotovar)

10  Konečné úpravy výkovků:  Odstřihování výronku  Děrování  Kalibrování

11  Před kováním musí být zápustka vyhřátá asi na 250 stupňů Celsia.  Činné plochy se mažou směsí oleje a grafitu.  Hotové výrobky se žíhají na měkko.  Příklady zápustkových výkovků:

12  Návrh technologického postupu kování  Technologický postup zápustkového kování se skládá ze základních operací dělení materiálu, ohřev materiálu, kování, ostřihování a děrování. Následuje podle potřeby tepelné zpracování, úpravy tvaru a čištění povrchu (např. rovnání, kalibrování, broušení, otryskání, moření). Kromě těchto operací jsou zde operace mezioperační kontroly (např. hmotnosti, jakosti, tvaru, rozměrů), mazání zápustek či vyfukování okují. Některé operace je možné v jistých případech vynechat (předkování, děrování blány, rovnání či kalibrování) podle tvaru, sériovosti, tvarové složitosti či požadované přesnosti výkovku.  Název operace Metoda Zařízení, nástroj  Dělení materiálu Stříhání za studena Nůžky  Stříhání s ohřevem Ohřívací pec, ohřívací rošt, nůžky  Řezání Pila pásová, okružní  Ohřev na kovací teplotu Indukční ohřev Indukční cívka, generátor  Ohřev v peci Komorová pec, karuselová pec  Předkování mimo hl.stroj Volné Kompresorový buchar  Tvarové Kovací válce, stroje PKV  Kování Volné i tvarové v dutinách nástroje Buchar - postupová zápustka, lis - jednotlivé zápustky, transferový podavač  Tvarové jednooperační Kovací lisy, buchary, vřetenové lisy, hydraulické lisy  Příčné klínové válcová Stroje PKV  Ostřižení a děrování Odstranění výronku, blány Lisy univerzální, excentrické, děrovací a ostřihovací  Rovnání Vyrovnání tvaru za tepla Výrobní stroj  Kalibrování Tvarové, objemové za studenaLis kolenový (LLD, LLK)  Tepelné zpracování Normalizační žíhání, žíhání na měkko, zušlechťování Průběžné, komorové pece  Řízené ochlazování Vychlazovací dopravníky  Čištění Otryskání Tryskače PTB  Moření Mořicí lázeň  Broušení Bruska  Kontrola Kontrola tvrdosti Tvrdoměr  Kontrola povrchových trhlinekInkar  Kontrola vnitřních vad Rentgen, ultrazvukový detektor

13  Co je to zápustkové kování.  Z čeho se skládá zápustka.  Co je hlavní předností zápustkového kování.  O co jsou zvětšeny hodnoty teplého výkovku?  Jaké stroje používáme k zápustkovému kování?

14  Jak nazýváme kování úderem?  Jak nazýváme kování klidným tlakem?  Vyjmenuj čtyři děje zápustkového kování.  Kdy koveme v postupových zápustkách?  Popiš konečnou úpravu výkovků.

15  http://www.firmconsult.cz/cz/vykovky- vylisky/ http://www.firmconsult.cz/cz/vykovky- vylisky/  http://www.ksp.tul.cz/cz/kpt/obsah/vyuka/s kripta_tkp/sekce/03.htm http://www.ksp.tul.cz/cz/kpt/obsah/vyuka/s kripta_tkp/sekce/03.htm


Stáhnout ppt "Výukový program: Strojírenská technologie Název programu: Objemové tváření – zápustkové kování Vypracoval: Ing. Elena Nová Projekt Anglicky v odborných."

Podobné prezentace


Reklamy Google