Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autor:Ing. Eva Peterková Předmět/vzdělávací oblast:Matematika Tematická oblast:Výpočet povrchů a objemů těles Téma:Vzájemná poloha bodů, přímek a rovin.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autor:Ing. Eva Peterková Předmět/vzdělávací oblast:Matematika Tematická oblast:Výpočet povrchů a objemů těles Téma:Vzájemná poloha bodů, přímek a rovin."— Transkript prezentace:

1 Autor:Ing. Eva Peterková Předmět/vzdělávací oblast:Matematika Tematická oblast:Výpočet povrchů a objemů těles Téma:Vzájemná poloha bodů, přímek a rovin Ročník:3. Datum vytvoření:listopad 2013 Název:VY_32_INOVACE_07.1.19.MAT Anotace: Žáci se pomocí názorných příkladů naučí vzájemné polohy bodů, přímek a rovin, následně si učivo procvičí. Digitální učební materiál je určen pro žáky učebních oborů. Inovativní je zejména bohatým autorským obrazovým materiálem, který výrazně zvyšuje jeho názornost a usnadňuje porozumění tématu i u slabších žáků a žáků se SPU. Využívání animačních efektů ze sady Office 2010 udržuje pozornost žáků a ilustrační příklady zvyšují jejich aktivitu. Pro zvýšení interaktivity je vhodné použít interaktivní tabuli. Metodický pokyn: Prezentace je primárně určena pro výklad v hodině, ale díky své názornosti může být využita i k samostudiu a pro distanční formu vzdělávání. Vyžaduje použití multimediálních prostředků – PC, dataprojektoru, popř. interaktivní tabule. Otázky na konci tématu ověřují, jak žáci danou problematiku zvládli.

2 Vzájemná poloha bodů, přímek a rovin

3 Základní útvary stereometrie Bod Bod Přímka Přímka Rovina Rovina AB - rovina je určena třemi body, které neleží na přímce p - přímka je určena dvěma různými body Přímka a rovina jsou neomezené útvary a obsahují nekonečně mnoho bodů.

4 Vzájemná poloha dvou bodů C = D Vzájemná poloha bodu a přímky B A p AB

5 Vzájemná poloha bodu a roviny B A

6 Vzájemná poloha dvou přímek p = q r p q s

7 Vzájemná poloha přímky a roviny přímka nemá s rovinou žádný společný bod, nebo s ní má společné všechny body  přímka je rovnoběžná s rovinou přímka má s rovinou jediný společný bod  přímka je s rovinou různoběžná p q r

8 Vzájemná poloha dvou rovin dvě roviny nemají žádný společný bod, nebo mají společné všechny body  roviny jsou rovnoběžné společné body dvou rovin vyplní přímku  roviny jsou různoběžné

9 Procvičování B 1. Určete přímku p, která prochází bodem B: Kolik takových přímek můžete určit? 2. Určete přímku p, která prochází body A, B: A B Co z daných úloh vyplývá? 3. Na čtyřbokém jehlanu ukažte: a) dvojici různoběžných přímek b) dvojici rovnoběžných přímek c) dvojici mimoběžných přímek

10 Procvičování 4. Na kvádru určete a vyznačte: a) přímku rovnoběžnou s rovinou EFG b) přímku mimoběžnou s přímkou AC c) rovinu různoběžnou s rovinou ABF d) přímku různoběžnou s přímkou GC e) přímku rovnoběžnou s přímkou AD f) rovinu rovnoběžnou s rovinou BCG F B CD E A G H

11 Zdroje: Autorem obrázků je autorka výukového materiálu. CALDA, Emil. Matematika pro dvouleté a tříleté učební obory SOU. 1. vyd. Praha: Prometheus, 2003, 201 s. Učebnice pro střední školy (Prometheus). ISBN 80-719-6260-0.


Stáhnout ppt "Autor:Ing. Eva Peterková Předmět/vzdělávací oblast:Matematika Tematická oblast:Výpočet povrchů a objemů těles Téma:Vzájemná poloha bodů, přímek a rovin."

Podobné prezentace


Reklamy Google