Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Trávicí soustava obratlovců Filip Bordovský. Základní činnosti těla Získávání energie z potravy Potrava obratlovců má různé složení! Obsahuje: živiny:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Trávicí soustava obratlovců Filip Bordovský. Základní činnosti těla Získávání energie z potravy Potrava obratlovců má různé složení! Obsahuje: živiny:"— Transkript prezentace:

1 Trávicí soustava obratlovců Filip Bordovský

2 Základní činnosti těla Získávání energie z potravy Potrava obratlovců má různé složení! Obsahuje: živiny: bílkoviny, tuky a sacharidy minerální látky vitamíny vodu Pro správnou činnost střev je velmi důležitá přítomnost vlákniny (nestravitelné složky potravy)!

3 Trávicí soustava Hlavní význam TS je příjem, zpracování a využití potravy! Stavba TS: 1.Ústní dutina 2.Jícen 3.Žaludek 4.Střevo 5.Zakončení trávicí trubice (konečník, kloaka) 6.Trávicí žlázy: Slinné žlázy Slinivka břišní Játra

4

5 Tvarově rozlišené zuby psa

6 Dutinu ústní tvoří Čelisti –Na čelistech  zobák nebo zuby Slinné žlázy Jazyk Za dutinou ústní následuje HLTAN.

7 Jícen Posunuje potravu do žaludku! U některých ptáků je rozšířen ve VOLE!

8 Žaludek Potravu dále rozmělňuje a tráví pomocí žaludeční šťávy. Ptáci mají žaludek žlaznatý a svalnatý. Přežvýkavci mají 4 dílný žaludek (bachor, kniha, čepec a slez)

9 Tenké střevo ústí zde vývody slinivky a jater, které zde přivádějí trávicí enzymy a žluč. Různé enzymy štěpí bílkoviny, sacharidy a tuky. Žluč tuky rozpouští! Přes střevní klky se živiny vstřebávají do krve! Býložravci mají delší střevo než masožravci!

10 Střevní klky

11 Tlusté střevo Na jeho začátku bývá slepé střevo! V tlustém střevě se zbytky potravy zahušťují. Na konci trávicího traktu je konečník nebo kloaka (u plazů, ptáků a obojživelníku)

12 Játra Vstřebané látky odvádí krev do jater, které jsou zásobárnou živin a vitamínu. Podle potřeby je krev dále rozvádí do celého těla. Slinivka břišní produkuje enzymy!


Stáhnout ppt "Trávicí soustava obratlovců Filip Bordovský. Základní činnosti těla Získávání energie z potravy Potrava obratlovců má různé složení! Obsahuje: živiny:"

Podobné prezentace


Reklamy Google