Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

GIMP : úpravy fotografií

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "GIMP : úpravy fotografií"— Transkript prezentace:

1 GIMP : úpravy fotografií
Rovnání křivě nafocených fotografií

2 Srovnání horizontu U režimu Rotace dochází k opačnému otočení, než které jsme nastavili. Nástroj je proto velmi dobrým pomocníkem při úpravě křivě nafocených fotografií. Bez náhledu bychom mohli zkoušet narovnat obrázek hodiny, ale pokud zaškrtneme ve vlastnostech nástroje volbu Zpět (Korektivní), jsme hotovi v podstatě ihned.

3 Rovnání křivě nafocených fotografií
Vybereme nástroj Rotace, a u něho ve vlastnostech zaškrtneme volbu Zpět (Korektivní). Klikneme do obrázku a mříž natočíme do úhlu, ve kterém je obrázek křivě, mříž by tedy měla být rovnoběžná se šikmou linií obrázku, podle které chceme obrázek narovnat. Po zmáčknutí tlačítka Rotovat, se nám fotografie narovná. Teď už jen ořízneme fotografii, a práce je hotova.

4

5 Rovnání křivě nafocených fotografií
Při použití popisované techniky narovnání, je třeba počítat s tím, že na výsledném obrázku bude chybět část okrajů z originálního obrázku. Ve většině případů to nevadí, protože na fotografii málo kdy zabírá focený objekt celou plochu.

6 Srovnání kácejících se linií (kolinearita)
K vyrovnání této tzv. kolinearity, použijeme nástroj Perspektiva - režim Korektivní. Nejčastěji budeme tuto techniku používat k narovnání vyfocené architektonické památky. Ale nástroj je vhodný i pro pravoúhlé narovnání dokumentů focených z tištěných předloh. Vybereme nástroj Perspektiva a zapneme režim Zpět (Korektivní). Klikneme do obrázku a nakloníme mřížku, tak aby směřovala do stejného pomyslného bodu, jako budova na fotografii.

7

8 Použití obou nástrojů najednou

9 Použití obou nástrojů najednou
Zkusme narovnat fotografii okna s kočkami. Nejprve srovnáme horizont (viz. výklad výše), a až poté použijeme nástroj Perspektiva - režim Korektivní. Objeví se nám známá mřížka, necháme dolní šířku mřížky stejnou, a pouze změníme její perspektivu pomocí bílých úchytků nahoře (měníme vertikální perspektivu). K dokončení zmáčkneme tlačítko Transformace a vidíme téměř dokonalé okno. Ovšem má to jeden háček, nahoře vidíme, že fotografie (okno) není rovná, proto musíme použít znovu nástroj perspektiva, ale napodruhé budeme měnit úhel horní linie (měníme horizontální perspektivu).Vše je zdokumentováno na obrázcích pod tímto odstavcem. Finální úpravou je oříznutí fotografie.

10


Stáhnout ppt "GIMP : úpravy fotografií"

Podobné prezentace


Reklamy Google