Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

STRUKTURA POČÍTAČOVÝCH SÍTÍ. Co to je PC síť  PC síť - propojení dvou a více PC za účelem sdílení dat nebo komunikace.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "STRUKTURA POČÍTAČOVÝCH SÍTÍ. Co to je PC síť  PC síť - propojení dvou a více PC za účelem sdílení dat nebo komunikace."— Transkript prezentace:

1 STRUKTURA POČÍTAČOVÝCH SÍTÍ

2 Co to je PC síť  PC síť - propojení dvou a více PC za účelem sdílení dat nebo komunikace

3 Síťové kabely BNC – koaxiální kabel (dnes se téměř nepoužívá) TP – tzv. kroucená dvojlinka, která má 8 žil se dnes používá nejčastěji ke stavbám PC sítí. (UTP, FTP, STP...) Optický kabel – lze jím přenášet i světlo na velké vzdálenosti Rádiové mikrovlny – tzv. Bezdrátové připojení. Vysílač a přijímač. Různá frekvence signálu.

4 LAN - Sběrnice + 1 kabel (Koax RG58) + levné zřizovací a provozní náklady -max 10Mb/s -Porucha kabelu znamená konec sítě -Délka do 90 m

5 LAN - Hvězda + velké přenosové rychlosti (až 1Gb/s) + dá se kombinovat s ostatními technologiemi + kabel TP (Kroucená dvojlinka) -Každá stanice musí mít vlastní kabel -Velké provozní a zřizovací náklady

6 Typy PC Sítí LAN – lokální počítačové sítě (domácí, firemní, školní, aj.) MAN – městské počítačové sítě (v Šumperku např. SPKFree.NET). Obyčejně je v rámci MAN poskytován levný internet. WAN – síť internet (celosvětová počítačová síť)

7 LAN – Local Area Network Je umístěna v malé oblasti nebo v rámci jedné organizace, budovy či prostředí. Taková síť má řádově několik desítek PC. Použitá technologie topografie je Hvězda.

8 MAN – Metropolitan Area Network Jedná se městské počítačové sítě, které jsou nejčastěji zřizovány nadšenci, kteří s pomocí těchto sítí chtějí hrát hry nebo surfovat po internetu. Využívá se zde technologie WiFi (Wireless FireWall), což jsou bezdrátové technologie přenosu.

9 WAN – Work Area Network Globální počítačová síť. Realizuje spojení mezi uzly na velké vzdálenosti. Bývá tvořena spojením několika sítí LAN, MAN. Všem známá síť internet. Jedná se o celosvětovou počítačovou síť.

10 Koncepce sítí  Peer-to-peer ( obvykle neobsahuje žádný server. Jedná se o zapojení, každý s každým  Klient / Server ( jsou založeny na existenci řídícího počítače – serveru). Je řízena právy a přístupy. Síťový operační systém.

11 Pro připojení sítě  Síťová karta – HW umožňující připojení k síti (v některých případech i modem)  Fyzické připojení k fungující síti (kabel, microvlny..)  Operační systém na PC s podporou sítě. Možno doinstalovat SW pro síť  Pro vstup do sítě uživatelský účet. Tvoří jej administrátor

12 Síťové operační systémy  Jsou nainstalovány na serverech. Administrace uživatelských účtů, přístupových práv a souborům a adresářům. Monitorování sítě.  MS Windows Server, Linux, Novell Netware, OS/2...

13 Konec


Stáhnout ppt "STRUKTURA POČÍTAČOVÝCH SÍTÍ. Co to je PC síť  PC síť - propojení dvou a více PC za účelem sdílení dat nebo komunikace."

Podobné prezentace


Reklamy Google