Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

UČÍME V PROSTORU Název předmětu: Název a ID tématu: Zpracoval(a): Pozemní stavby Předsazené a ustupující konstrukce (STA29) Ing. Stanislav Martinec, Ph.D.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "UČÍME V PROSTORU Název předmětu: Název a ID tématu: Zpracoval(a): Pozemní stavby Předsazené a ustupující konstrukce (STA29) Ing. Stanislav Martinec, Ph.D."— Transkript prezentace:

1 UČÍME V PROSTORU Název předmětu: Název a ID tématu: Zpracoval(a): Pozemní stavby Předsazené a ustupující konstrukce (STA29) Ing. Stanislav Martinec, Ph.D. STAVEBNICTVÍ

2 PŘEVISLÉ KONSTRUKCE V předchozí kapitole jsme se seznámili s balkony, nyní se budeme zabývat dalšími předsazenými konstrukcemi. Patří sem zejména: »římsy, »arkýře, »markýzy, »přístřešky, »lodžie.

3 ŘÍMSY Římsy plní především ochranou funkci průčelí, ale zároveň jsou významným dekorativním a architektonickým prvkem fasády. Základní rozdělení říms: » patrové, » soklové, » nadokenní, » podokenní. » hlavní, » dřevěné, » ocelové, » zděné, » železobetonové. Rozdělení dle materiálu:

4 ARKÝŘE Arkýře slouží pro rozšíření užitných nebo bytových prostor v nadzemních podlažích. Dříve byly využívané více, v současné době se navrhují spíše z architektonických důvodů.

5 PŘÍSTŘEŠKY Přístřešky se budují při vstupech do objektů, u teras, vnějších schodišť nájezdových a nákladových ramp jako ochrana před povětrnostními vlivy.

6 MARKÝZY Markýzy jsou lehké konstrukce umísťované nad dveře, okna či terasy z důvodu stínění případně ochrany před deštěm. Markýzy rozdělujeme na: » pevné, » výsuvné. Základní tvary pevných markýz Příklad použití výsuvné markýzy

7 LODŽIE Lodžie je z funkčního hlediska obdoba balkonu. Ze statického hlediska je jednodušší, protože se jedná o prostou desku podepřenou na dvou protilehlých stranách. Vzhledem k umístění jsou lodžie rozděleny na: » předsazené, » polozapuštěné, » zapuštěné.

8 Předsazená lodžie PRAKTICKÉ PŘÍKLADY LODŽIÍ Polozapuštěná lodžieZapuštěna lodžie

9 USTUPUJÍCÍ KONSTRUKCE Patří sem zejména: Ustupující konstrukce jsou specifické tím, že jednotlivá patra nebo jen některá, zpravidla poslední patro je o část nebo celý trakt ustoupeno za lícní stěnu. »lodžie, »ustupující podlaží. Z konstrukčního uspořádání mohou podlaží ustupovat: »na celou hloubku traktu, »na část hloubky traktu.

10 Ustupující podlaží na celou hloubku traktu

11 Ustupující podlaží na část hloubku traktu


Stáhnout ppt "UČÍME V PROSTORU Název předmětu: Název a ID tématu: Zpracoval(a): Pozemní stavby Předsazené a ustupující konstrukce (STA29) Ing. Stanislav Martinec, Ph.D."

Podobné prezentace


Reklamy Google