Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VY_32_INOVACE_08/3/9 Náměty pro výuku výchovy k občanství v 6. – 9. ročníku Schvalování zákonů v ČR Mgr. Luboš Horký Autorem materiálu a všech jeho částí,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VY_32_INOVACE_08/3/9 Náměty pro výuku výchovy k občanství v 6. – 9. ročníku Schvalování zákonů v ČR Mgr. Luboš Horký Autorem materiálu a všech jeho částí,"— Transkript prezentace:

1 VY_32_INOVACE_08/3/9 Náměty pro výuku výchovy k občanství v 6. – 9. ročníku Schvalování zákonů v ČR Mgr. Luboš Horký Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Luboš Horký ŠABLONA: III/2 – Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Anotace Žáci vyhledají informace o legislativním procesu v ČR a seznámí se s postupem schválení Vypracoval Mgr. Luboš Horký Oblast Člověk a společnost

2 Schvalování zákonů v ČR v textu najděte odpovědi na následující otázky: 1.Jak se jmenují instituce, které v ČR schvalují zákony? 2.Kdo může podat návrh zákona? 3.Kolik hlasů je třeba k přijetí usnesení (schválení zákona) a ústavního zákona? 4.Co se stane, když zákon nepodepíše prezident republiky?

3  Zákony schvaluje Parlament tvořený Poslaneckou sněmovnou a Senátem.  Návrh zákona může podat: poslanec, skupina poslanců, Senát, zastupitelstvo vyššího územního samosprávného celku.

4  K přijetí zákona je třeba nadpoloviční většina přítomných poslanců nebo senátorů. K přijetí ústavního zákona je třeba třípětinová většina všech poslanců a třípětinová většina přítomných senátorů.  Zákon vrácený prezidentem může sněmovna schválit nadpoloviční většinou všech poslanců, jinak nebude přijat.

5 POSTUP SCHVALOVÁNÍ ZÁKONA Vyhlášení- zveřejnění zákona (média, sbírka zákonů) Platnost- datum, od kterého musí být zákon dodržován


Stáhnout ppt "VY_32_INOVACE_08/3/9 Náměty pro výuku výchovy k občanství v 6. – 9. ročníku Schvalování zákonů v ČR Mgr. Luboš Horký Autorem materiálu a všech jeho částí,"

Podobné prezentace


Reklamy Google