Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

EKONOMIKA OBCHODNÍ BANKY – ŠEKY Ing. Renata Slaná www.zlinskedumy.cz.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "EKONOMIKA OBCHODNÍ BANKY – ŠEKY Ing. Renata Slaná www.zlinskedumy.cz."— Transkript prezentace:

1 EKONOMIKA OBCHODNÍ BANKY – ŠEKY Ing. Renata Slaná www.zlinskedumy.cz

2 AnotaceMateriál umožňuje žákům pochopit základy a možnost využití platebních karet. Je možné jej poskytnout nepřítomným žákům. AutorIng. Renata Slaná (Autor) JazykČeština Očekávaný výstup65-42-M/01 Hotelnictví Speciální vzdělávací potřeby- žádné - Klíčová slovašeky Druh učebního materiáluPrezentace Druh interaktivityKombinované Cílová skupinaŽák Stupeň a typ vzděláváníodborné vzdělávání Typická věková skupina16 -19 let Vazby na ostatní materiályje součástí studijních materiálů pro výuku předmětu EKO 3. ročník

3 ZÁKLADNÍ INFORMACE Jsou klasickým nástrojem platebního stykuVyužívají se při hotovostních i bezhotovostních platbáchLze se s nimi setkat v obchodním stykuVyužívají se i při neobchodních platbách soukromých osob V ČR je používání šeků upraveno směnečným a šekovým zákonem, který je v souladu s tzv. Ženevskými konvencemi, což je mezinárodně platná dohoda, podle níž je šekové právo upraveno v řadě zemí.

4 ZÁKLADNÍ INFORMACE Šek je cenný papír, který obsahuje bezpodmínečný příkaz výstavce šeku bance-šekovníkovi, aby vyplatila z jeho účtu oprávněnému majiteli šeku peněžitou částku uvedenou na šeku.

5 NÁLEŽITOSTI ŠEKU formální: celá listina – šek musí být sepsána v jednom jazyceobsahové:1. Označení, že jde o šek v souvislém textu2. Bezpodmínečný příkaz zaplatit určitou peněžní sumu 3. Jméno toho, kdo má platit (šekovník – banka) 4. Údaj místa, kde má být placeno (není-li uvedeno, je to sídlo šekovníka)5. Datum a místo vystavení šeku6. Podpis výstavce (musí být v souladu s podpisovým vzorem na běžném účtu)

6 DRUHY ŠEKŮ PODLE VÝSTAVCE : 1. bankovní šeky - vystavují je banky na žádost svých klientů a jsou kryty zablokováním peněz na BÚ klienta. Jedná se o velmi kvalitní druh šeků. 2. soukromé šeky - výstavcem je osoba, která má v bance účet. PODLE VÝSTAVCE : 1. bankovní šeky - vystavují je banky na žádost svých klientů a jsou kryty zablokováním peněz na BÚ klienta. Jedná se o velmi kvalitní druh šeků. 2. soukromé šeky - výstavcem je osoba, která má v bance účet.

7 DRUHY ŠEKŮ PODLE ZPŮSOBU PŘEVODITELNOSTI : 1. šek na řad 1. šek na řad - tento je vystaven na určitou osobu a lze ho převádět indosamentem (rubopisem, žirem) na další osoby 2. šek na jméno 2. šek na jméno (rektašek) - zde je výslovně uvedeno jméno oprávněné osoby a nelze jej indosovat 3. šek na majitele 3. šek na majitele - zde není uveden žádný konkrétní majitel nebo je zde uvedeno konkrétní jméno s doložkou „nebo majiteli“. Oprávněným majitelem šeku je v tomto případě osoba, v jejíž rukou se šek momentálně nachází. Pro převedení tohoto šeku na nového majitele postačí jeho fyzické předání. PODLE ZPŮSOBU PŘEVODITELNOSTI : 1. šek na řad 1. šek na řad - tento je vystaven na určitou osobu a lze ho převádět indosamentem (rubopisem, žirem) na další osoby 2. šek na jméno 2. šek na jméno (rektašek) - zde je výslovně uvedeno jméno oprávněné osoby a nelze jej indosovat 3. šek na majitele 3. šek na majitele - zde není uveden žádný konkrétní majitel nebo je zde uvedeno konkrétní jméno s doložkou „nebo majiteli“. Oprávněným majitelem šeku je v tomto případě osoba, v jejíž rukou se šek momentálně nachází. Pro převedení tohoto šeku na nového majitele postačí jeho fyzické předání.

8 DRUHY ŠEKŮ PODLE ZPŮSOBU POUŽITÍ : 1. šek pokladní 1. šek pokladní - slouží k výběrům hotovosti z banky. 2. šek k zúčtování 2. šek k zúčtování - zde je proplacení v hotovosti vyloučeno, šekovník ho může vyrovnat pouze bezhotovostně (na šeku je uvedeno „jen k zúčtování“)bezhotovostně PODLE ZPŮSOBU POUŽITÍ : 1. šek pokladní 1. šek pokladní - slouží k výběrům hotovosti z banky. 2. šek k zúčtování 2. šek k zúčtování - zde je proplacení v hotovosti vyloučeno, šekovník ho může vyrovnat pouze bezhotovostně (na šeku je uvedeno „jen k zúčtování“)bezhotovostně

9 Literatura a zdroje informací ŠVARCOVÁ, Jena. Ekonomie – stručný přehled, 2006/2007 Zlín: CEED nakladatelství a vydavatelství, ISBN 80-903433-3-3


Stáhnout ppt "EKONOMIKA OBCHODNÍ BANKY – ŠEKY Ing. Renata Slaná www.zlinskedumy.cz."

Podobné prezentace


Reklamy Google