Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Bálintovská skupina PhDr. Iva Štětovská, Ph.D. (Katedra psychologie FF UK Praha)

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Bálintovská skupina PhDr. Iva Štětovská, Ph.D. (Katedra psychologie FF UK Praha)"— Transkript prezentace:

1 Bálintovská skupina PhDr. Iva Štětovská, Ph.D. (Katedra psychologie FF UK Praha) Iva.Stetovska@ff.cuni.cz

2 Supervize – prevence samoty pomáhajících profesí Nejsme sami v problému Nejsme sami v problému Opíráme se o zkušenější kolegy Opíráme se o zkušenější kolegy Redukce úzkosti Redukce úzkosti Jiný úhel pohledu na problém Jiný úhel pohledu na problém Začlenění do vztahové sítě Začlenění do vztahové sítě

3 Michael Bálint - Upozornění na význam vztahu s pacientem (klientem). - Lékař (terpaeut) předepisuje, krom klasických léčebných preparátů a terapeutických procedur, také „drogu“ zvanou lékař (vztah). - M.B.: Lékař, pacient a jeho nemoc. (1952)

4 Literatura: Kopřiva, K.: Lidský vztah jako součást profese. Praha: Portál, 1997. Kopřiva, K.: Lidský vztah jako součást profese. Praha: Portál, 1997. Balint, M.: Lékař, jeho pacient a nemoc. Praha: Grada Publishing, 1999. Balint, M.: Lékař, jeho pacient a nemoc. Praha: Grada Publishing, 1999. Schmidbauer, W.: Psychická úskalí pomáhajících profesí, Praha: Portál, 2000. Schmidbauer, W.: Psychická úskalí pomáhajících profesí, Praha: Portál, 2000. Pačesová, M.: Lékař, pacient a Michael Balint. Praha: Triton, 2003. Pačesová, M.: Lékař, pacient a Michael Balint. Praha: Triton, 2003. Hawkins, P., Shohet, R.: Supervize v pomáhajících profesích. Praha: Portál, 2004. Hawkins, P., Shohet, R.: Supervize v pomáhajících profesích. Praha: Portál, 2004.

5 Bálintovská skupina … burza nápadů o vztahu mezi klientem (pacientem) a tím, kdo s ním pracuje (má ho na starosti, terapeutem, sociálním pracovníkem, pedagogem…) vedená podle určitých pravidel. „Bálint“ nenabízí ideální řešení (někdy vedlejší výstup), nabízí více úhlů pohledu na vztah, porozumění, sociální oporu. „Zraje“ v čase.

6 Fáze skupiny Prolog: výběr „případu“ (protagonisty) 1) Informace (skupina mlčí, protagonista informuje) 2) Dotazy (skupina se táže – lépe otevřené otázky, protagonista odpovídá) 3) Fantazie (protagonista mlčí, skupina ventiluje své fantazie ke vztahu a dění, 3. osoba) 4) Co bych dělal na tvém místě (s tím, jak už je situace rozehrána) Epilog: zpětná vazba protagonisty ke skupině ??? „anarchie“ !!!

7 Kdo a kolik Lékaři, střední zdravotní pracovníci, sociální pracovníci, učitelé a výchovní pracovníci, event. management pro interní firemní komunikaci (výhodou je heterogenita skupiny) Lékaři, střední zdravotní pracovníci, sociální pracovníci, učitelé a výchovní pracovníci, event. management pro interní firemní komunikaci (výhodou je heterogenita skupiny) Pracovníci z různých institucí nebo reálný tým Pracovníci z různých institucí nebo reálný tým 5 – 20 při 1 vedoucím 5 – 20 při 1 vedoucím Do 30 při 2 Do 30 při 2 Až několik desítek účastníků při využití „obecenstva“ Až několik desítek účastníků při využití „obecenstva“

8 Jak často Pravidelně (cca po dvou týdnech) Pravidelně (cca po dvou týdnech) Kumulovaně – víkendy Kumulovaně – víkendy Specifická forma: „bálintovský“ maraton Specifická forma: „bálintovský“ maraton (záleží i na podobě skupiny – „klasická“ x „rozšířená“ supervizní podoba)

9 „Vedoucí“ skupiny a jeho kompetence Atmosféra - důvěra, anonymita Atmosféra - důvěra, anonymita Bezpečí - pravidla Bezpečí - pravidla Proporce času, mluvčích a úhlů pohledu Proporce času, mluvčích a úhlů pohledu KONTRAINDIKACE – vedoucí pracoviště!!!

10 Vyzkoušejte a udělejte si vlastní názor…


Stáhnout ppt "Bálintovská skupina PhDr. Iva Štětovská, Ph.D. (Katedra psychologie FF UK Praha)"

Podobné prezentace


Reklamy Google