Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

SLOVENSKO. údaje Základní údaje  Hlavní město: Bratislava  Rozloha: 48 845 km²  Počet obyvatel: 5,4 milionu  Politický systém: republika  Měna: euro.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "SLOVENSKO. údaje Základní údaje  Hlavní město: Bratislava  Rozloha: 48 845 km²  Počet obyvatel: 5,4 milionu  Politický systém: republika  Měna: euro."— Transkript prezentace:

1 SLOVENSKO

2 údaje Základní údaje  Hlavní město: Bratislava  Rozloha: 48 845 km²  Počet obyvatel: 5,4 milionu  Politický systém: republika  Měna: euro  Úřední jazyk: slovenština  Rok vstupu do EU: 2004  Nejvyšší bod: Gerlachovský štít (2 655 m n. m.)

3 Geografie  Slovensko jako země spojuje několik geografických typů. Na jihu nížinná krajina přechází v pahorkatinu a vrchovinu a na severním okraji pak až ve velehory s četnými dolinami.  Slovensko se dělí na dvě úmoří - Baltského a Černého moře. K úmoří Baltského moře patří povodí řeky Poprad a Dunajec. Naopak k úmoří Černého moře patří povodí řek Morava, Dunaj a Tisa.

4 Tatry  Tatry se nacházejí v severní části Slovenska na hranici s Polskem. Mezi nejznámější vodopády patří: Vodopády Studeného potoka, Obrovský vodopád.  Nízké Tatry Vysoké Tatry

5

6 Hospodářství  Slovenskou ekonomiku táhne v poslední době hlavně automobilový průmysl. Dalším důležitým průmyslovým odvětvím je elektrotechnický průmysl. Nedaleko města Nitra se nachází továrna japonské firmy Sony.  Slovensko má velmi dobré přírodní podmínky i geografické postavení pro rozvoj cestovního ruchu. Využívá je však nedostatečně.

7 Města  Bratislava Bratislava je sídlem středoevropské centrály Mezinárodní finanční korporace (IFC) - organizace Světové banky. Symbolem Bratislavy je Bratislavský hrad se čtyřmi věžemi v rozích a jedním nádvořím uprostřed.

8  Košice jsou druhým největším městem Slovenska a přirozenou metropolí východního Slovenska. Od hlavního města, Bratislavy, jsou vzdáleny asi 400 km. Ve městě je zastoupen hutnický a strojírenský průmysl, Nachází se zde také skupina firem informačních a telekomunikačních technologií.

9 Něco málo, co si Slováci vymysleli

10 Slovenská kuchyně  Brynzové halušky  medvedie labky  živánka

11 Typické alkoholické nápoje


Stáhnout ppt "SLOVENSKO. údaje Základní údaje  Hlavní město: Bratislava  Rozloha: 48 845 km²  Počet obyvatel: 5,4 milionu  Politický systém: republika  Měna: euro."

Podobné prezentace


Reklamy Google