Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Není –li uvedeno jinak, je tento materiál zpracován.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Není –li uvedeno jinak, je tento materiál zpracován."— Transkript prezentace:

1 Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Není –li uvedeno jinak, je tento materiál zpracován Mgr. Zdenou Kabešovou 3. ročník URČOVÁNÍ SVĚTOVÝCH STRAN

2 ORIENTACE V KRAJINĚ: Určování světových stran: Hlavní světové strany: sever - jih - západ - východ - S J ZV SJZVSJZV Světové strany můžeme určovat směrovou růžicí.

3 Vedlejší světové strany: severozápad - severovýchod - jihozápad - jihovýchod - SZ SV JZ JV S J ZV Určete na směrové růžici hlavní světové strany. Společně určete vedlejší světové strany. SZ JZ SV JV

4 Světové strany přesně určíme podle kompasu nebo buzoly: Střelka kompasu směřuje vždy k severu. Pokud nemáme kompas ani buzolu, můžeme světové strany určovat i podle směrové růžice, kterou si každý vyrobíme.

5 Na základě pozorování přírodních jevů se naučíme určovat světové strany: 1)Tam, kde vychází slunce, je východ. 2)Tam, kde zapadá, je západ. 3)Postavíme-li se čelem k východu, pak vpravo je jih. 4)Postavíme-li se čelem k východu, pak vlevo je západ. 5)Postavíme-li se v poledne čelem ke slunci, díváte se směrem na jih. 6)Váš polední stín směřuje na sever. 7)Letokruhy na pařezech nejsou pravidelné, ze severu jsou více nahuštěny, fouká odtud vítr severák. 8) Lišejníky na stromech a skalách najdeme ze severu.

6 Práce s buzolou, směrovou růžicí a mapou: 1)Výroba směrové růžice, zakreslení hlavních a vedlejších světových stran. 2) Orientace na mapě: práce ve dvojicích – a) Najdi město ležící na severozápad od Mimoně. b) Hledejte město na jih od Mimoně. c) Které město je směrem na západ? d) Je na mapě město na východě od naší obce?

7 PRACOVNÍ LIST: Dopište správně hlavní i vedlejší světové strany do směrových růžic: J V SZ JV Z

8 PRACOVNÍ LIST: Dopište správně hlavní i vedlejší světové strany do směrových růžic: J V SZ JV Z Společná kontrola: S V S Z J JZ SVSZSV JZ JV

9 www.wikipedie.cz www.obrazkyzdarma.cz Zdroj informací:


Stáhnout ppt "Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Není –li uvedeno jinak, je tento materiál zpracován."

Podobné prezentace


Reklamy Google